Cuda natury, które zapierają dech. Lista UNESCO ma pięć nowych pozycji
Na liście Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO pojawiło się pięć nowych obiektów przyrodniczych. Wśród nich są światowe perły, które wymagają zarówno ochrony, jak i kształtowania świadomej turystki. O docenienie w skali światowej cennych i unikatowych obszarów zabiegała Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody.
Spis treści:
Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO dodał do listy najwspanialszych obszarów przyrodniczych na Ziemi nowe miejsca. Te obszary obejmują najbardziej imponujące wydmy świata, wyjątkowe gatunki zwierząt i roślin zamieszkujących jaskinie, torfowiska i bagna, a także ważne szlaki migracyjne ptaków. Wszystkie te obszary są równocześnie w niebezpieczeństwie z powodu przemian w środowisku.
Oto nowe cuda natury na liście UNESCO:
Markizy, Polinezja Francuska
Markizy to grupa wulkanicznych wysp leżących na Oceanie Spokojnym. Markizy są jednocześnie najdalej na północ wysuniętą częścią Polinezji Francuskiej. Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody wyspy są domem dla endemicznych gatunków lądowych i morskich. Uwagę zwracają endemiczne ryby i mięczaki. Wiek wysp Markizów jest szacowany na od 1,3 miliona lat (Fatu Hiva) do 6 milionów lat (Eiao). Markizy zostały odkryte w 1595 roku przez Hiszpanów.
Łączna powierzchnia wysp wynosi 1049 kilometrów kwadratowych. Większość wysp wchodzących w skład Markizów to obszary niezamieszkane. Na innych zamieszkanych obszarach żyje od 300 do niespełna 4000 osób.
Jaskinia Vjetrenica, Bośnia i Hercegowina
W Bośni i Hercegowinie znajduje się wiele tajemniczych jaskiń, a Vjetrenica jest jedną z najdłuższych w kraju (ok. 6 km). Żyje tu ponad 230 organizmów, dla których ciemne i wilgotne przestrzenie są idealnym miejscem do życia.
Vjetrenica jest otwarta dla turystów i znajduje się w odległości 80 km na południowy wschód od Mostaru. Podziemne rzeki i liczne jeziora można zwiedzać od lat 60. XX wieku.
Flow Country, Wielka Brytania
Kolejnym obszarem wpisanym właśnie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO są podmokłe obszary leżące w szkockich hrabstwach Caithness i Sutherland. Flow Country to najdłuższy i najbardziej nienaruszony system torfowisk wierzchowinowych na świecie, a zarazem największy obszar torfowisk tego typu w Europie. Torfowiska rozciągają się na ok. 4000 km2.
Te unikatowe tereny są domem dla wielu gatunków zwierząt i mają decydującą rolę w łagodzeniu zmian klimatycznych - pochłaniają i magazynują gazy cieplarniane. Torf składający się w dużej mierze z pozostałości roślin blokuje duże zasoby węgla i magazynuje je nawet przez tysiące lat.
Flow Country jest pierwszym obszarem wpisanym na listę UNESCO, który w pełni koncentruje się na torfowiskach.
Park Narodowy Lençóis Maranhenses, Brazylia
Park narodowy na północnym wschodzie Brazylii został utworzony w 1981 roku. Nisko położony i płaski obszar chroni wybitne wydmy. Co jakiś czas na terenie typowej na pierwszy rzut oka pustyni tworzą się tymczasowe jeziora, ale nawet mimo opadów występujących w porze deszczowej na tym obszarze nie znajdziemy żadnej roślinności.
Widok kontrastujących z niebieską, czarną i zielonkawą taflą wody wydm zapiera dech w piersiach. Wydmy powstały na skutek naturalnych zjawisk geomorfologicznych.
W zbiornikach wodnych na obszarze parku występuje przedziwna ryba. Hoplias malabaricus wpada w stan uśpienia, gdy większość wody wyparuje, a wraca do aktywnego trybu życia podczas następnej pory deszczowej.
Pustynia Badain Jaran, Chiny
Ten niezwykły obszar pustynny znajduje się w odległym regionie autonomicznym - Mongolii Wewnętrznej. Pustynia Badain Jaran to miejsce znane na całym świecie. Znajdują się tu gigantyczne wydmy wyglądające jak pałace zbudowane z piasku, a także kolorowe jeziora - również w odcieniu czerwieni i różu (to wynik obecności soli). Wydmy osiągają wysokość nawet 500 m, co czyni je najwyższymi takimi naturalnymi tworami na świecie.
Badain Jaran jest pod względem wielkości trzecią co do wielkości pustynią w Chinach.