Chcą zakazać papierosów z filtrem. "Zmniejszyłaby się liczba palaczy"

Niedopałki i filtry na chodnikach i plażach to widok powszedni. Dlatego Federalna Służba Zdrowia Belgii i kilka europejskich organizacji, podążając za WHO, chcą zakazu stosowania filtrów papierosowych. Uważają, że filtry zachęcają ludzi do palenia papierosów i nie są lepsze dla zdrowia. Czy papierosy bez filtra, takie jak słynne "Męskie", powrócą?

Niedopałki rzucane pod nogi to "chleb powszedni"
Niedopałki rzucane pod nogi to "chleb powszedni"123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Federalna Służba Zdrowia Belgii oraz organizacje działające na rzecz zdrowia wzywają Unię Europejską do wprowadzenia zakazu stosowania filtrów papierosowych. Organizacje twierdzą, że mogłoby to zniechęcić ludzi do palenia, a w konsekwencji poprawić ich stan zdrowia oraz zmniejszyć skalę zanieczyszczenia środowiska.

Filtry w papierosach wyrządzają więcej szkody niż pożytku: nie zapobiegają negatywnym skutkom palenia i promują czerpanie przyjemności z palenia.

Zakaz papierosów z filtrem w UE. Od kiedy?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niedopałki są drugim najczęściej spotykanym śmieciem na europejskich plażach. Rok temu organizacja wezwała światowe rządy do uznania filtrów papierosowych za tworzywa sztuczne jednorazowego użytku. Uzasadniła to tym, że filtry wcale nie poprawiają stanu zdrowia palacza w porównaniu do palenia bez filtra, a generują ogromne ilości zanieczyszczeń, w tym drobinki mikroplastiku. Z filtrów uwalniają się tez tysiące toksycznych substancji.

Już teraz niektóre kraje europejskie, np. Holandia i Belgia, rozważają wprowadzenie zakazu stosowania filtrów. Na razie jednak zakaz stosowania filtrów w papierosach byłby niezgodny z umową o wolnym handlu obowiązującą na terenie UE. Nowe przepisy mogłyby wejść w życie np. w 2026 r., kiedy to zmienią się kolejne wytyczne dotyczące wykorzystania jednorazowych tworzyw sztucznych.

Mniej palaczy i śmieci

Duńscy działacze na rzecz zdrowia zgadzają się z propozycją wycofania filtrów papierosowych i przyłączyli się do apelu o wprowadzenie takiego zakazu. Duńskie Towarzystwo Onkologiczne i Duńskie Towarzystwo Kardiologiczne spodziewają się, że papierosy bez filtrów zniechęcą młodych ludzi do palenia tytoniu.

Inne kraje spoza Europy, m.in. Nowa Zelandia, stosują już restrykcyjne zakazy sprzedaży wyrobów tytoniowych, aby zmniejszyć liczbę palaczy w kraju.

Odra jako osoba prawnaProgram Czysta Polska
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas