Aktywiści spryskali farbą Bramę Brandenburską. Dostali kary w zawieszeniu

Jakub Wojajczyk

Opracowanie Jakub Wojajczyk

Troje aktywistów klimatycznych zostało skazanych we wtorek przez sąd w Berlinie na kary ośmiu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu za uszkodzenie mienia. We wrześniu 2023 r. aktywiści z grupy "Ostatnie Pokolenie" spryskali farbą Bramę Brandenburską.

Dwóch mężczyzn i kobieta, którzy w geście protestu spryskali we wrześniu farbą Bramę Brandenburską otrzymali wyroki w zawieszeniu - przekazał we wtorek niemiecki sąd
Dwóch mężczyzn i kobieta, którzy w geście protestu spryskali we wrześniu farbą Bramę Brandenburską otrzymali wyroki w zawieszeniu - przekazał we wtorek niemiecki sądmateriały prasowe

Protest aktywistów organizacji "Ostatnie Pokolenie" spowodował szkody materialne w wysokości około 110 tys. euroO akcji pisaliśmy w Zielonej Interii.

Niemcy. Kary w zawieszeniu dla aktywistów "Ostatniego Pokolenia"

Według rzeczniczki sądu, oprócz wielkości szkód, przy wymierzaniu kary sąd wziął pod uwagę fakt, że w wyniku protestu został uszkodzony "pomnik narodowy". Obawy związane z polityką klimatyczną, na które powoływali się oskarżeni, tego zdaniem sądu nie uzasadniały.

W demokracji istnieją inne sposoby osiągania celów politycznych - stwierdził organ orzekający.

Skazani to 22-letnia kobieta i dwóch mężczyzn w wieku 28 i 64 lat. Przyznali wcześniej, że 17 września 2023 r. wraz z innymi działaczami klimatycznymi za pomocą przygotowanych gaśnic spryskali żółtą i pomarańczową farbą filary Bramy Brandenburskiej - podaje portal dziennika "Welt".

Smog w Polsce. Dlaczego trzeba wymieniać kopciuchy?SCP
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas