Złota alga w Zbiorniku Czernica. Co to oznacza dla Odry?
Oprac.: Katarzyna Nowak
Niedawno zespół zarządzania kryzysowego przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska zaproponował, aby z powodu obecności tzw. złotej algi w zbiorniku Czernica uchodzącym do Odry, odciąć dopływ wody ze zbiornika do rzeki. Na razie jednak pomysł zespołu z MKiŚ nie zostanie zrealizowany.
Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska stwierdził w tym tygodniu, że należy odciąć Zbiornik Czernica od Odry, ponieważ w starorzeczach wykryto obecność złotej algi. W zeszłym roku miała ona być odpowiedzialna za masową śmierć ryb w rzece.
Złota alga znowu w Polsce
Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski poinformował w piątek, że na razie nie zdecydowano się na "odcięcie" Zbiornika Czernica od Odry. Takie rozwiązanie, z powodu obecności złotej algi, rekomendował zespół zarządzania kryzysowego przy resorcie klimatu.
Na Dolnym Śląsku obecność złotej algi w przekroczonych normach odnotowywana jest na razie jedynie w Zbiorniku Czernica. Akwen ten to starorzecze położone w powiecie wrocławskim, w gminie Czernica; zbiornik jest bezpośrednio połączony z głównym korytem Odry.
Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski podkreślił, że ilość złotej algi w Zbiorniku Czernica ma tendencję wzrostową. "Nie do końca wiemy, dlaczego tak się dzieje, ponieważ na innych starorzeczach to nie występuje" - mówił wojewoda.
Obremski wskazał przy tym, że istnieje obawa, że prognozowane opady spowodują wahania wzrost poziomów wody w Odrze, to zaś może skutkować tym, że złota alga dostanie się ze Zbiornika Czernica do głównego koryta rzeki.
Zbiornik Czernica na razie nie będzie odcięty od Odry
Wojewoda podkreślił przy tym, że m.in. z powodu prognozowanych opadów deszczu na razie nie zdecydowano się na "odcięcie" Zbiornika Czernica od Odry. Takie "odcięcie" polegałoby na czasowym zasypaniu fragmentów starorzeczy.
"Starorzecza są naturalny zbiornikiem, który gromadzi dodatkowe ilości wody, a zatem są zabezpieczeniem przeciwpowodziowym" - mówił wojewoda.
Obremski poinformował, że aby zapobiec rozprzestrzenianiu się złotej algi, w Zbiorniku Czernica montowane są biostabilizatory, czyli worki ze słomą jęczmienną, które absorbują algi.
"Liczymy, że to zmniejszy niebezpieczeństwo; a decyzja związana z odcięcie Zbiornika Czernica musi być podporządkowana bezpieczeństwu przeciwpowodziowemu" - powiedział wojewoda.