Zakaz sprzedaży wybranych rodzajów węgla w Polsce. Początek już w 2025 r.

Zakaz sprzedaży niektórych rodzajów węgla będzie obowiązywać od 2029 r. Projekt resortu klimatu i środowiska przewiduje też zmianę nazewnictwa - nie będzie można nazywać węgla mianem "ekologicznego".

Krajowy Plan Odbudowy zakłada, że do sprzedaży będą mogły zostać przeznaczone tylko wybrane sortymenty. W związku z tym w Polsce od lipca 2029 roku zajdą pewne zmiany
Krajowy Plan Odbudowy zakłada, że do sprzedaży będą mogły zostać przeznaczone tylko wybrane sortymenty. W związku z tym w Polsce od lipca 2029 roku zajdą pewne zmiany123RF/PICSEL

Krajowy Plan Odbudowy, dzięki któremu Polska czerpie unijne fundusze zakłada zmiany dotyczące spalania węgla. W związku z tym do sprzedaży będą mogły zostać przeznaczone tylko wybrane rodzaje tego surowca. W Polsce od lipca 2029 r. zajdą na rynku pewne zmiany.

Zakaz sprzedaży węgla w Polsce od 2029 r. Jakie rodzaje będą zakazane?

W połowie 2025 r. wejdą w życie ograniczenia dotyczące węgla brunatnego. Zakaz obejmie paliwa stałe uzyskane w obróbce cieplnej tego surowca.

Od 1 lipca 2029 r. wejdą w życie kolejne zakazy. Ze sklepów znikną:

  • węgiel kostka,
  • węgiel orzech,
  • węgiel groszek,
  • węgiel miał o niższej klasie.
Około 40 proc. osób, które w gospodarstwach domowych korzystają z ekogroszku, uważa, że to opał ekologiczny123RF/PICSEL

Węgiel, ekomiał i ekogroszek nie są ekologiczne

Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych ma wpłynąć na zwiększenie wymogów dotyczących jakości dostępnego na rynku węgla, a co za tym idzie, na poprawę jakości powietrza.

Nowe przepisy mają ponadto zmniejszyć skalę greenwashingu, który objawia się celowym wprowadzaniem w błąd konsumentów; między innymi nazywaniem węgla (zwłaszcza ekogroszku) "ekologicznym" paliwem.

Rządowy projekt przewiduje zmianę nazewnictwa: np. dotychczas stosowane określenie "kostka" zostanie zastąpione nazwą "węgiel kostka". Podobnie określenie "orzech" zostanie zastąpione sformułowaniem "węgiel orzech", a "groszek" "węglem groszkiem", aby nie było wątpliwości, z jakim surowcem mamy do czynienia.

Nie będzie można też stosować nazwy "ekomiał, miał plus" . Możliwe będzie stosowanie "węgiel miał". Zamiast "antracytu" będzie po prostu "węgiel".

Wraz z wejściem w życie rozporządzenia będą zmniejszać się zawartość siarki i wilgoci w węglu. W projektowanym rozporządzeniu zaproponowano ponadto nowe wymagania jakościowe dla węgla kamiennego, brykietów lub peletów.

Od 1 czerwca 2020 r. obowiązuje zakaz wprowadzania do obrotu węgla brunatnego do celów grzewczych dla gospodarstw domowych, od 1 lipca 2025 r. analogiczny zakaz będzie obowiązywał ws. sprzedaży paliw stałych otrzymywanych w procesie przeróbki termicznej węgla brunatnego.

''Wydarzenia'': Tragiczny długi weekend na drogach. Wiele ofiar i rannych w wypadkachPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas