W Polsce nadal jest legalny. Jeden kraj go zakazał

Oprac.: Justyna Nachman

Tartrazyna, znana także jako E102, to barwnik szeroko stosowany w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Choć nadaje produktom intensywny, żółto-pomarańczowy kolor, może również powodować reakcje alergiczne, zwłaszcza u osób cierpiących na astmę. W Europie użycie tartrazyny wymaga odpowiedniego oznaczenia na etykietach. Jednak okazuje się, że w niektórych krajach jej stosowanie jest zabronione.

Płatki kukurydziane mogą zawierć barwnik tartrazynę, oznaczoną na etykiecie jako E102.
Płatki kukurydziane mogą zawierć barwnik tartrazynę, oznaczoną na etykiecie jako E102.123RF/PICSEL

Tartrazyna. Czy E102 jest bezpieczny?

Tartrazyna to sztuczny barwnik o pomarańczowym kolorze, który jest zaliczany do substancji azowych i zawiera w swojej cząsteczce pierścienie aromatyczne. Tartrazynę można spotkać również pod nazwą żółcień żywnościowa 5 oraz E102. Związek ten jest wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym i spożywczym. Ponadto używa się go również do barwienia kredek i tkanin.

Wpływ tartrazyny na zdrowie jest podobny do innych związków azotowych. Substancja ta może powodować typowe reakcje alergiczne, takie jak zaczerwienienie skóry, pokrzywka czy duszności. Szczególnie wrażliwe na obecność tartrazyny są osoby uczulone na aspirynę oraz te z astmą oskrzelową. Objawy alergiczne mogą wystąpić tuż po jej spożyciu lub nawet po 14. godzinach.

Od 2010 roku obecność tartrazyny w produktach spożywczych musi być podkreślana przez producentów. Związek ten może powodować u dzieci objawy podobne do ADHD. Dlatego na etykietach produktów, które go zawierają, musi być umieszczona informacja: „E102 – może mieć szkodliwy wpływ na aktywność i skupienie uwagi u dzieci”.

W jakich produktach jest E102?

W zależności od stężenia tartrazyna barwi produkt na żółto lub pomarańczowo. Substancja ta najczęściej jest wykorzystywana w przemyśle spożywczym. Przykładowe produkty, w których znajdziemy tartrazynę to płatki kukurydziane, słodkie napoje, makaron, chipsy, galaretki, musztarda czy gumy do żucia.

W przemyśle farmaceutycznym tartrazyna jest stosowana do barwienia syropów, otoczek pastylek, kapsułek, żeli czy balsamów. Zabieg ten najczęściej wykonywany jest w celu łatwiejszej identyfikacji wybranego leku. Ten żółty barwnik bywa obecny w suplementach witaminowych, preparatach zobojętniających lub lekach przeznaczonych do walki z objawami przeziębienia i grypy. Co ciekawe, związek ten często jest stosowany w połączeniu z niebieskimi barwnikami do uzyskania koloru zielonego.

Również kosmetyki bywają barwione tartrazyną. W tych produktach najczęściej znajdziemy ją pod angielską nazwą tartrazine. Barwnik ten stosowany jest głównie w produkcji kosmetyków o barwie zielonej. Zawierają ją mydła, żele antybakteryjne, balsamy, płyny do płukania jamy ustnej, pasta do zębów, szampony i inne produkty przeznaczone do pielęgnacji włosów. Tartrazyna znalazła również zastosowania jako pigment używany w produkcji kosmetyków kolorowych takich jak cienie do powiek, róże, bronzery, podkłady czy szminki.

Czy w Polsce można używać E102 w produktach?

Barwnik tartrazyna, oznaczony jako E102 jest dozwolony do stosowania w żywności na terenie całej Unii Europejskiej, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Jednak w niektórych krajach świata składnik ten został zdelegalizowany w tej kwestii. Zjednoczone Emiraty Arabskie zabroniły jego stosowania w produkcji artykułów spożywczych.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia z 2016 roku dzienny limit spożycia tartrazyny dla zdrowej osoby dorosłej wynosi 10 mg na każdy kg masy ciała.

"Wydarzenia": Szkielet finwala w Stacji Morskiej na HeluPolsat News