Ustawili drewniane siedziska w ramach walki z upałem. W sieci zawrzało

Upały w Polsce nie oszczędzają m.in. Krakowa, gdzie termometry wskazują niemal 30 stopni Celsjusza. Temperaturę podniósł także niedawny pomysł władz miasta, aby w ramach walki z upałem na chodnikach ustawić zadaszone siedziska z drewna. Mieszkańców ta koncepcja jednak nie przekonuje. Dlaczego nie możemy po prostu zasadzić więcej drzew? - pytają.

Mieszkańcy Krakowa skrytykowali pilotażowy projekt, w ramach którego na przystankach stanęły drewniane zadaszone siedziska. Czy nie lepiej po prostu posadzić drzewa? - pytają retorycznie komentujący
Mieszkańcy Krakowa skrytykowali pilotażowy projekt, w ramach którego na przystankach stanęły drewniane zadaszone siedziska. Czy nie lepiej po prostu posadzić drzewa? - pytają retorycznie komentującyUM Krakówmateriały prasowe

W sieci zawrzało po tym jak Zarząd Transportu Miejskiego w Krakowie na dwóch przystankach w mieście postawił specjalne zadaszone siedziska. Jak argumentują urzędnicy, mają być one jednym ze sposobów na letnie upały.

Drewniane siedziska w Krakowie mają chronić przed słońcem

Siedziska, nazywane CoolCo's, stanęły na przystankach Rondo Grunwaldzkie i Krowodrza Górka. Mają pełnić dwie funkcje - dodatkowego miejsca odpoczynku dla pasażerów i pasażerek czekających na tramwaje i autobusy, a także - dzięki zadaszeniu - chronić przed słońcem.

Projekt jest finansowany w 100 proc. z pieniędzy Komisji Europejskiej. Dwie wiaty były wcześniej w Budapeszcie, teraz trafiły do Krakowa.

"Będą stały do listopada i jeśli ich nie zatrzymamy, pojadą do kolejnego europejskiego miasta. Firma architektoniczna z Rumunii, która je wykonała, otrzymała 20 tys. euro za pół roku ich wystawiania" - informuje miasto.

Mieszkańców i internautów pomysł ten jednak nie przekonuje. Momentalnie pojawiły się głosy, że zamiast siedzisk miasto powinno posadzić po prostu więcej drzew. I rzeczywiście - jest wiele badań, które potwierdzają, że cień, który dają rośliny pozwala w znacznym stopniu ograniczyć negatywne skutki upałów w miastach.

Co z drzewami w Krakowie? Miasto odpowiada

Badania przeprowadzone w 93 europejskich miastach, którymi dowodził Barceloński Instytut Zdrowia Globalnego, wykazały, że gdyby 30 proc. powierzchni ośrodków miejskich była pokryta drzewami, średnia temperatura spadłaby o 1,3 stopnia Celsjusza. Byłoby także aż o 1/3 mniej zgonów.

Inne opracowania mówią z kolei o tym, że nawet pojedyncze, rozproszone drzewa pomagają ludziom lepiej znosić upały. Jak wskazali badacze, dzięki nim temperatura może być niższa nawet o 1,4 stopnia Celsjusza.

Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie zdążył odnieść się już do fali krytyki, jaka zalała władze miasta po ustawieniu rumuńskich stojaków. We wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych czytamy m.in., że "miasto nie traktuje tego jako zamiennik za drzewa", a projekt to tylko pilotaż, który ponadto jest finansowany w 100 proc. z pieniędzy unijnych.

Zwierzęta w praskim zoo dostały tony lodu dla ochłodyAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas