Trwa walka o polską przyrodę. Aktywiści protestują w obronie Turnickiego

W 2021 r. w związku z zaostrzającą się wycinką na terenie projektowanego Turnickiego Parku Narodowego powstał obóz i rozpoczął się protest aktywistów. Blokadę usunęły służby w połowie lipca br. Działacze przyrodniczej inicjatywy nie dają jednak za wygraną - protestują przeciwko wycince w bezcennej Puszczy Karpackiej.

Protesty w obronie projektowane Turnickiego Parku Narodowego odbyły się w zeszłym tygodniu w Krakowie i Warszawie
Protesty w obronie projektowane Turnickiego Parku Narodowego odbyły się w zeszłym tygodniu w Krakowie i WarszawieBeata ZawrzelEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

13 lipca br. straż leśna, GOPR i policja zlikwidowały blokadę polskich działaczy dążących do utworzenia Turnickiego Parku Narodowego. Zamiast zwiększenia ochrony cennego przyrodniczo miejsca, służby planują wycinkę.

"Nie poddaliśmy się i nie zamierzamy oddać Turnickiego piłom! Wciąż, nawet jeszcze głośniej, będziemy do skutku domagać się objęcia tego terenu ochroną i utworzenia Turnickiego Parku Narodowego!" - zapewniają aktywiści, którzy zorganizowali protest.

Spór o Turnicki

Działacze Inicjatywy Dzikie Karpaty "okupują" aktualnie wydzielenie 156a Nadleśnictwa Bircza. Jak mówią, Lasy Państwowe chcą wyciąć w 120-letnim lesie setki drzew. Aktywiści dodają, że las pełni liczne funkcje, w tym wodochronną, oraz jest miejscem bytowania chronionych gatunków zwierząt.

"Kilka dni temu podczas patrolu spotkaliśmy w tym wydzieleniu 3 osobniki dzięcioła trójpalczastego. Jest on objęty ścisłą ochroną gatunkową. Ogromnym zagrożeniem dla tych ptaków jest utrata ich siedlisk poprzez niszczenie i wycinanie martwych, obumierających drzew" - komentuje Anna Buk, aktywistka Inicjatywy Dzikie Karpaty.

Lasy projektowanego od 40 lat Turnickiego Parku Narodowego to ostatnie fragmenty Puszczy Karpackiej. Gatunki zwierząt i roślin tu występujące to także rzadkie i chronione okazy. Turnicki to dom dla jeleni, saren, dzików, wilków, rysi, lisów, jenotów, żbików, borsuków, niedźwiedzia brunatnego i wielu innych zwierząt. Rośnie tu też wiele cennych gatunków roślin oraz grzybów, w tym reliktowych.

Wszelkie prace leśne mogą zniszczyć równowagę tutaj panującą.

W kolejnych wydzieleniach powstają gęste sieci głębokich dróg zrywkowych, którymi podczas deszczu woda spływa morzem błota, zamulając potoki i niszcząc w nich życie. Zbocza pozbawione gęstwiny drzew, prześwitują łysymi plackami zmasakrowanego lasu. Wypełnione po brzegi tiry wyjeżdżają ze zrabowanym skarbem - puszczańskim lasem.
Inicjatywa Dzikie Karpaty

Walka o polską przyrodę

Inicjatywa Dzikie Karpaty od 2021 r. przedstawia niezmienne żądania. Chcą zaprzestania wycinki i polowań całym obszarze projektowanego Turnickiego Parku Narodowego. Dążą do utworzenia projektowanego Rezerwatu Przyrody “Reliktowa Puszcza Karpacka i wreszcie powołania Turnickiego Parku Narodowego.

"Znika pierwotny las, umierają jego mieszkańcy, a my tracimy nasze dziedzictwo przyrodnicze" - mówi Inicjatywa Dzikie Karpaty, zwracając uwagę na masową skalę wycinki bezcennych obszarów.

"Zamiast śpiewu ptaków, słychać jazgot pił spalinowych i huk padających olbrzymów" - mówią.

W Polsce znajdują się 23 parki narodowe. Pomimo obietnic polityków, od prawie 20 lat nie powstał żaden taki obszar, który skutecznie chroniłby bezcenną przyrodę.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas