TOGETAIR 2025: Transformacja i konkurencyjność gospodarki w centrum uwagi
Wpływ wysokich cen energii elektrycznej na konkurencyjność gospodarki, zmiany w programie „Czyste Powietrze, rozwój energetyki jądrowej oraz transformacja transportu i logistyki to główne tematy Szczytu Klimatycznego TOGETAIR. To największe wydarzenie klimatyczne w kraju odbyło się w ubiegłym tygodniu w Warszawie.

- Tegoroczny TOGETAIR był największym z dotychczasowych. Widzimy, że transformacja energetyczna angażuje przedsiębiorstwa właściwie ze wszystkich sektorów rynku. Jej tempo i sposób przeprowadzenia wpływa bowiem bezpośrednio na konkurencyjność poszczególnych firm i całej gospodarki - wyjaśnia rekordowe zainteresowanie Szczytem Agata Śmieja, prezes Fundacji Czyste Powietrze i organizatorka wydarzenia.
Wśród prelegentów na szczycie TOGETAIR można było znaleźć zarówno przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw, jak i największych gigantów przemysłowo-technologicznych. W 30 debatach udział wzięli również przedstawiciele rządu, samorządowcy i eksperci z renomowanych think-tanków.
O międzynarodową współpracę w przezwyciężaniu skutków zmian klimatu apelował Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji. - Poradzenie sobie zarówno ze skutkami, jak i przyczynami zmian klimatu, to zadanie globalne, nie do udźwignięcia przez pojedynczy rząd, sektor czy firmę. Dziś kwestie klimatyczne i szeroko pojętego bezpieczeństwa są tożsame i nierozerwalnie ze sobą powiązane. Aby sprostać temu wyzwaniu musimy działać razem! - powiedział szef MSWiA, otwierając obrady Szczytu.
Rolę współpracy między sektorem publicznym i przedsiębiorstwami podkreślał z kolei Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. - Nie da się przeprowadzić transformacji energetycznej tylko za publiczne pieniądze. Potrzebne są mechanizmy łączące kapitał prywatny, publiczny i środki unijne - przekonywał samorządowiec.
Nadmierna regulacja szkodzi gospodarce
Zdaniem uczestników debaty "Gospodarka neutralna dla klimatu plan przemysłowego Zielonego Ładu", problemem dla europejskich firm pozostaje przeregulowanie przepisów na poziomie UE oraz nierówna konkurencja z krajami będącymi poza Unią i korzystającymi z bardzo taniej energii elektrycznej.
- Działajmy rozsądnie. Europa przestaje być konkurencyjna wobec reszty świata. Nie niszczmy gospodarki w imię źle zaplanowanych przepisów - oceniał Henryk Orfinger z Dr Irena Eris.
W opinii Fabien Goulmy z Renault East, Europa powinna inwestować w urządzenia, rozwijać elektromobilność oraz przeciwdziałać nieuczciwej konkurencji.
- Trend realizacji porozumienia paryskiego na pewno będzie kontynuowany, ale należy zastanowić nad sposobami i tempem jego wdrożenia. Orlen w ramach nowej strategii zaplanował 180 mld zł na inwestycje w zielone źródła energii, a w szczególności w farmy wiatrowe na morzu. Nie rezygnujemy także z SMR czy jednostek gazowych - powiedział dyrektor biura regulacji międzynarodowych Orlenu Damian Fogel.
GOZ w praktyce: od odpadu do zasobu
Podczas panelu poświęconego gospodarce o obiegu zamkniętym (GOZ), eksperci i przedstawiciele biznesu omawiali wyzwania i szanse związane z wdrażaniem cyrkularnych modeli działania. - GOZ zderza się z logiką giełdową, gdzie nadal dominuje filozofia „drill, baby, drill” - zauważył prowadzący dyskusję Przemysław Białkowski. - Odpad musi stać się substratem, a nie śmieciem - to zmiana, którą musimy zrozumieć i wdrożyć.
Piotr Bruździak ze Stena Recycling Polska zwrócił uwagę, że w praktyce biznesowej cyrkularność staje się coraz bardziej namacalna: - Jeszcze sześć lat temu nasi klienci nie interesowali się sortowaniem dziś sortują na 17 frakcji. Cyrkularność wdrożona odpowiednio wcześnie to nie tylko ekologia, ale i zarządzanie ryzykiem.
Małgorzata Greszta z CSR Consulting zaznaczyła, że GOZ nie może być traktowany jako modny dodatek: - To konieczność biznesowa. Jeśli działa tylko jedna firma, traci. Jeśli cała branża - może zyskać. Trzeba też przestać myśleć, że zmiany zależą od polityków - prezydenci przychodzą i odchodzą, biznes musi działać dalej.
O rosnącym znaczeniu napraw i ponownego wykorzystania mówił również Paweł Mikołajczyk z Fixit S.A.: - GOZ to cały ekosystem. 80% naszych klientów uważa, że naprawa zwiększa lojalność wobec marki. Produkty odnawiane i wspierane gwarancją stają się realną alternatywą.
- Nadal recyklingujemy zaledwie 10% surowców na świecie - przypomniał Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego. - A bez przemysłu nie da się zbudować cyrkularnej gospodarki. Musimy wrócić do ochrony surowców krytycznych i wzmocnić pozycję Europy w tym zakresie.
Z kolei Krzysztof Wróblewski z Contec podkreślił rolę współpracy z klientami i innowacji w trudnych technologiach: - Opona to produkt bez miejsca na kompromisy. Dzięki recyklingowi chemicznemu odzyskujemy sadzę, którą wprowadzamy z powrotem do produkcji. To proces wymagający, ale każda udana realizacja buduje zaufanie.
Renesans energetyki jądrowej
- Możemy już otwarcie powiedzieć, że mamy do czynienia z renesansem energetyki jądrowej na poziomie unijnym - podkreślał Witold Strzelecki, dyrektor zarządzający Business&Science Poland.
Inwestycje w atom wychodzą w końcu ze sfery planowania, stając się konkretnymi projektami, o czym mówił Jacek Kaczorowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. - Od ponad roku prowadzimy bardzo intensywne prace związane z pozyskaniem decyzji pozwalającej na lokalizację drugiej wielkoskalowej elektrowni jądrowej w Bełchatowie.
- Energetyka jądrowa już dziś jest największym źródłem czystej energii w Unii Europejskiej - podkreślił Adam Rajewski, wiceprezes Fundacji nuclear.pl. - Jeśli nie powstaną nowe moce, końcem kolejnej dekady może brakować nam energii nawet przez 2 tysiące godzin rocznie.
Łukasz Sawicki z Ministerstwa Przemysłu zaznaczył, że do końca roku Polska chce uzyskać decyzję Komisji Europejskiej dla pierwszej elektrowni jądrowej. - Przykład Czech pokazuje jednak, że negocjacje mogą potrwać dłużej - dodał.
Z kolei Thierry Deschaux z EDF zwrócił uwagę na kontekst europejski: - Bez energetyki jądrowej trudno będzie znacząco zwiększyć produkcję energii przy równoczesnym dążeniu do neutralności klimatycznej do 2050 roku. Elektryfikacja gospodarki wymaga stabilnych źródeł.
Kolejne rozmowy już jesienią
TOGETAIR 2025 za nami, ale współorganizator wydarzenia, Artur Beck, zapowiada kolejne forum społeczno-gospodarcze, które odbędzie się w listopadzie: - Na Kongresie Polska Moc Biznesu będziemy kontynuować ten dialog, bo potrzebujemy rozwiązań tworzonych we współpracy. Te debaty pokazują, że naprawdę warto rozmawiać.
Informacja prasowa