"Słodkość level master" - pisze polskie zoo. Ptaki rozbiły system reakcją
Młodziutkie pingwiny peruwiańskie, zwane także pingwinami Humboldta nagle stają się jak nakręcone. Jakby ktoś przekręcił kluczyk i sprawił, że machają mocno nielotnymi skrzydłami i biją nimi o wodę. To pierwszy z nią kontakt młodych ptaków w zoo w Krakowie. Ogród pokazał wideo z ich pierwszej kąpieli.

"Mają jeszcze młodzieńczą szatę oraz resztki puchu na głowach. Są dokarmiane przez opiekunów: Konrada i Mariusza. Spoiler: "słodkość level master" - napisało zoo w Krakowie, które zamieściło film z kąpieli dwóch młodziutkich pingwinów peruwiańskich. Ptaki do końca jeszcze nie przypominają swych rodziców i nie mają także ich doświadczenia. To ich pierwszy kontakt z wodą, która jest ich naturalnym środowiskiem.
Pingwiny, jak mało które ptaki, są dostosowane do pływania i przebywania w wodzie. Straciły umiejętność lotu w toku ewolucji, na lądzie czują się nieporadnie, ale w wodzie to wręcz torpedy o bardzo dużej prędkości i zwinności. Już teraz pokazały zadatki na najlepszych pływaków ptasiego świata, a ich pierwsza reakcja na wodę jest ujmująca.
Pingwiny na lądzie sprawiają wrażenie dziwacznego tworu natury, który nie lata i ledwo chodzi. Ani lot jednak, ani poruszanie się pieszo nie są tym, do czego te ptaki stworzyła natura. Pingwiny żyją nad brzegami mórz i są świetnymi pływakami. Najszybszym z nich jest pingwin białobrewy, który osiąga w wodzie aż 36 km/h. Wtedy jego nieporadne na lądzie ciało staje się doskonale opływowe, a skrzydła zamiast do lotu służą jako napęd, ster i świetne narzędzia do pływania.
Pingwiny w wodzie nie mają sobie równych
Pingwiny peruwiańskie, zwane też pingwinami Humboldta także są szybkie. Rozpędzają się w wodzie do 24 km/h i ptaki z krakowskiego zoo także będą zdolne do poruszania się między falami z taką szybkością. Pozwala im to uniknąć ataków drapieżników i chwytać zdobycz, jaką w wypadku tych ptaków stanowią zwłaszcza głowonogi i ryby.
Ten gatunek jest niezwykle ważny dla przyrody Ameryki Południowej, gdzie tworzy liczne kolonie nabrzeżne, produkujące bardzo dużo guana. Te ptasie odchody są poszukiwane jako nawóz. Pingwiny kojarzą się nam z Antarktydą, ale nie wszystkie ich gatunki tam żyją. Ptaki te zamieszkują wszystkie przyległe do Antarktydy kontynenty - Amerykę Południową, Afrykę czy Australię, a pingwina równikowego spotyka się nawet na równiku i półkuli północnej, gdyż zamieszkuje wyspy Galapagos.

Akurat pingwiny peruwiańskie są mieszkańcami zachodnich wybrzeży pacyficznych Ameryki Południowej, w Peru i Chile. Gnieżdżą się na skałach, klifach, w jaskiniach albo wprost na górach guana, które niejako same też tworzą. Są jednymi z najbardziej zagrożonych wymarciem gatunków pingwinów.
Zoo w Krakowie od czerwca 2016 roku ma nową pingwiniarnię, nagradzany obiekt przystosowany dla tych ptaków. Zbudowano im tu dwa baseny, sztuczne skały i skalistą plażę. Wybieg jest tak zbudowany, że można ptaki obserwować także w ich żywiole, czyli podczas pływania. To jedna z największych atrakcji ogrodu.