Rzeka w Poznaniu zrobiła się neonowo zielona. Mieszkańcy są zaniepokojeni
Poznanianki i poznaniacy w czwartek zaobserwowali, że z rzeką Cybiną niedaleko Politechniki Poznańskiej dzieje się coś dziwnego. Woda zrobiła się neonowo zielona jak gdyby ktoś wylał do niej barwnik lub groźne chemikalia. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Wodami Polskimi, które uspokajają: substancja nie jest szkodliwa.

Dziwny kolor w rzece zaobserwowano w czwartek w okolicach Ostrowa Tumskiego i mostu Mieszka I w Poznaniu. Niedaleko Cybina łączy się z Wartą, trzecią najdłuższą rzeką w Polsce.
Poznań. Rzeka Cybina zrobiła się dziwnie zielona
Do Zielonej Interii piszą sami zaniepokojeni mieszkańcy. Na dowód przesłali nam także zdjęcia. Kolor jest nienaturalnie, neonowo wręcz zielony - zauważają.
Podobne zdjęcia pojawiły się w czwartek w lokalnych mediach i na profilach społecznościowych o Poznaniu.
W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Poznaniu. - W kontakcie ze służbami uzyskaliśmy informację, że podczas prób szczelności kanalizacji deszczowej o średnicy fi 800 zastosowano barwnik zielony. Substancja nie jest szkodliwa dla środowiska - mówi Zielonej Interii Małgorzata Siepa, rzecznik prasowy RZGW w Poznaniu.
- Podobne sytuacje z użyciem barwnika miały miejsce w przeszłości i nie stanowią zagrożenia - podkreśliła Małgorzata Siepa.

Lokalny portal epoznan skontaktował się ponadto z poznańskim centrum zarządzania kryzysowego. Ustalono, że w czwartek prace w tym miejscu prowadziła Veolia - miejska spółka ciepłownicza. Efekt może być widoczny do teraz - przekazały służby.
Nie byłby to pierwszy przypadek, gdy za dziwnie zieloną wodę w rzece odpowiadaliby ciepłownicy. Veolia co jakiś czas musi odwadniać sieć i wówczas zrzuca wodę do rzeki. Zawiera ona właśnie zielony barwnik spożywczy, który nie jest groźny dla środowiska i ludzi. Czekamy na potwierdzenie, czy tak było i tym razem.
Warto przypomnieć, że do podobnego zdarzenia doszło w styczniu 2025 r. na rzece Wilga w Krakowie. Przyczyną zmiany koloru wody okazał się nieszkodliwy barwnik wykorzystywany do badań szczelności kanalizacji.