Rzadki i wyjątkowy widok nad Bałtykiem. Plaża zrobiła się fioletowa

W województwie pomorskim można podziwiać przez chwilę niezwykłą plażę. Piasek, który na niej się znajduje, przybrał fioletową barwę. To wynik naturalnych procesów, a zarazem widok rzadki.

W woj. pomorskim znajduje się plaża z fioletowym piaskiem
W woj. pomorskim znajduje się plaża z fioletowym piaskiemMarek BazakEast News

Niezwykłe zjawisko w rodzimej przyrodzie można obserwować na plaży znajdującej się pomiędzy Ustką a Orzechowem. W wyniku zachodzenia naturalnych procesów piasek mieni się barwami granatu i fioletu. To stosunkowo rzadki widok, a na obserwację tego wyjątkowego zjawiska nie ma zbyt dużo czasu.

Bałtycka plaża zabarwiła się na fioletowo

Nietypowy kolor piasku nad Bałtykiem to wynik obecności minerałów. Granaty i magnetyty to minerały o wysokim ciężarze właściwym, które w wyniku fal i pływów koncentrują się na plażach.

Choć fala wyrzuca na brzeg różne cząstki, to na plaży pozostają głównie te ciężkie. W tym wypadku - mieniące się na fioletowo i bordowo minerały. Fale powrotne unoszą i zabierają z kolei cząstki lekkie, np. minerały z grupy krzemionki. Same osady pochodzą z rozpadu skał krystalicznych naniesionych przez lodowiec.

Fala musi uderzyć w odpowiednim kierunku
Fala musi uderzyć w odpowiednim kierunkuEast News

Co więcej, aby minerały utrzymały się na plaży, fala musi iść w kierunku strefy brzegowej w odpowiednim kierunku.

To nie pierwszy raz, kiedy plaża w Orzechowie przybiera taką barwę. To spektakularne zjawisko można obserwować cyklicznie, jednak jest na tyle rzadkie i krótkotrwałe, że może wzbudzać podziw.

W Orzechowie można znaleźć ponadto 20-metrowe klify, które każdego roku się cofają. To wynik abrazji, czyli degradacji wybrzeża zachodzącej w wyniku uderzeń fal.

Nietypowy kolor piasku to wynik obecności minerałów
Nietypowy kolor piasku to wynik obecności minerałówMarek BazakEast News

Fioletowe plaże - krótki spektakl natury

Plaże o rzadko widocznej fioletowej barwie można nielicznie obserwować między innymi w Ameryce Północnej. Kolor piasku na Pfeiffer Beach w Kalifornii to również wynik obecności minerałów, a w tym wypadku manganu. 

Fioletowa plaża znajduje się także w miejscowości Candle Lake w Kanadzie, a barwę zawdzięcza złożom manganu i obecności minerałów zwanych granatami. Podobnie jak w przypadku plaży nad Bałtykiem, fioletowo-bordowy piasek cieszy oko tylko krótką chwilę i widok jest uzależniony od pływów.

Na wyspie Elafonisi, znajdującej się przy brzegu Krety, można podziwiać z kolei różowy piasek, a plaża jest znana z tego faktu na całym świecie. Cała wyspa objęta jest ochroną w ramach programu Natura 2000.

Żółta woda w Bałtyku. Czy są powody do obaw?materiały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas