Ruszył pilotażowy monitoring Odry. Czy uchroni nas przed kolejną katastrofą?

Po wielu miesiącach oczekiwań w końcu ruszył pilotażowy, całodobowy, alarmowy monitoring Odry. Dzięki niemu o potencjalnej katastrofie jako pierwsi dowiedzą się specjaliści, a nie wędkarze. Pomoże to podjąć szybkie kroki w celu usunięcia potencjalnej przyczyny zanieczyszczenia.

Ruszył pilotażowy monitoring Odry
Ruszył pilotażowy monitoring OdryNewsLubuski/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Odra już wcześniej była objęta monitoringiem, jednak jego celem była ocena stanu wód rzeki, w tym potencjału ekologicznego i stanu chemicznego. Nie był to jednak monitoring alarmowy. Było to bardzo problematyczne i spowalniało procedury reagowania na potencjalne symptomy katastrofy. Teraz uległo to zmianie.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeznaczyło 250 mln zł na alarmowy monitoring Odry. Jak poinformował Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, badania są prowadzone w ośmiu reprezentatywnych miejscach na rzece. Obecnie trwa faza testowa systemu, który stopniowo będzie rozbudowywany o kolejne punkty pomiarowe.

Jakie wskaźniki są monitorowane?

Monitoring sprawdza m.in. poziom tlenu, temperaturę wody, przewodność i odczyn PH. Wyniki będą przesyłane on-line do GIOŚ i prezentowane co godzinę na specjalnie w tym celu przygotowanym portalu. Jak podkreśla GIOŚ, z czasem system będzie rozbudowywany o kolejne punkty pomiarowe i docelowo obejmie także inne główne rzeki w Polsce.

Na stronie gov.pl możemy znaleźć szczegóły co do całej procedury alarmowej.

Procedura zakłada trzy stopnie alertowe. W przypadku wykrycia masowego zakwitu „złotej algi” i zagrożenia skażeniem toksyną, GIOŚ powiadamia służby i instytucje w ciągu jednej godziny. Obecnie trwa opracowanie instrukcji dla podmiotów oraz służb, związanej z czynnym wdrożeniem procedury alertowej. Procedura monitoringu została opracowana i wprowadzona przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego.

Monitoring jest nastawiony przede wszystkim na wykrycie tzw. złotej algi. Obecnie próbki badające obecność tych glonów pobiera się w 20 punktach pomiarowych na Odrze.

Jak podkreśla Główny Inspektorat Ochrony Środowiska

Należy zaznaczyć, że wprowadzona przez służby metodyka badań rzeki Odry wykracza znacząco poza obowiązki wynikające z dyrektyw unijnych, co powoduje, że wody Odry są najlepiej przebadanymi śródlądowymi wodami płynącymi w Europie zarówno pod kątem parametrów fizyko-chemicznych, jak i w zakresie obecności złotej algi.

Źródło: PAP

Skażona Odra. Nagrania z okolic Krosna Odrzańskiego i z GryfinaInteria.tv
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas