Opieszałość polskich organów w naprawianiu przyrody. NIK: szkoda środowiska

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę organów właściwych w spr. odpowiedzialności za zapobieganie i naprawę szkód w środowisku w Polsce
Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę organów właściwych w spr. odpowiedzialności za zapobieganie i naprawę szkód w środowisku w Polsce East News
  • W czasie kontroli GDOŚ NIK stwierdziła niedostateczny nadzór Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska nad podległymi jednostkami i brak inicjatywy w usuwaniu przeszkód systemowych utrudniających skuteczne prowadzenie spraw oraz monitorowanie naprawiania szkód w środowisku.
  • NIK ocenia, że organ wykazuje się niebywałą opieszałością przy rozpatrywaniu zgłoszeń zagrożeń i szkód oraz postępowań odwoławczych, a także niewłaściwie prowadzi rejestr zagrożeń szkodą i szkód w środowisku.
  • Najwyższa Izba Kontroli wnioskuje do Ministra Klimatu i Środowiska, GIOŚ i RDOŚ o realne zmiany.
Regionalni dyrektorzy OŚ od lat skarżyli się na bariery systemowe, ograniczające im kompetencje kontrolne w zakresie przestrzegania przepisów o ochronie środowiska.
NIK

Polska nie umie naprawiać szkód środowiskowych

NIK: Przewlekłość postępowań to jedna z głównych chorób toczących kontrolowany system.
NIK: Przewlekłość postępowań to jedna z głównych chorób toczących kontrolowany system. Arkadiusz ZiolekEast News
Nie lepiej było w RDOŚ – tu także czynności po zgłoszeniu zagrożeń i szkód w środowisku prowadzono opieszale i nieskutecznie, dochodziło wręcz do kilkuletniej bezczynności, w czasie której stan środowiska ulegał pogorszeniu. Przewlekłość postępowań to jedna z głównych chorób toczących kontrolowany system.
NIK

Szkoda środowiska. GDOŚ i RDOŚ pod lupą

Zobacz również:

    Nie zabieraj z lasu dzikich zwierząt. Apele przynoszą efektPolsat NewsPolsat News