Niebezpieczna pogoda nad Polską. Jak się uchronić przed wichurą?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada, że pogoda w najbliższych dniach nie będzie przypominać tej świątecznej. W związku z wiatrem i opadami wydano ostrzeżenia meteorologiczne. Trudne warunki będą panować zwłaszcza w górach, ale także w niższych partiach trzeba zachować ostrożność.

We wtorek 2 kwietnia obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne 1 stopnia przed intensywnymi opadami deszczu, a od godz. 11:00 obowiązywać będą ostrzeżenia 1 stopnia przed silnym wiatrem, a także ostrzeżenia hydrologiczne
We wtorek 2 kwietnia obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne 1 stopnia przed intensywnymi opadami deszczu, a od godz. 11:00 obowiązywać będą ostrzeżenia 1 stopnia przed silnym wiatrem, a także ostrzeżenia hydrologiczne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że po ciepłych świętach przyszła zdecydowana zmiana warunków pogodowych. Osoby wrażliwe na zmianę pogody mogą odczuć skutki negatywnych warunków termiczno-tlenowych oraz zwiększonej prędkości wiatru.

"Początkowo pogodę kształtować będzie zatoka niżowa związana z niżem przemieszczającym się znad Bałtyku w kierunku Rosji. Napływać będzie chłodne powietrze polane morskie a wraz z nim miejscami będą występowały przelotne opady deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej" - podało IMGW. 

Silny wiatr i burze. Zdecydowana zmiana pogody

W wyniku porywistego wiatru i łamiących się drzew w Wielkanocny Poniedziałek w Małopolsce zginęło pięć osób. Drzewa spadały na szlakach turystycznych, ale i w miejskich parkach, czy na podhalańskich ulicach. Tatrzański Park Narodowy wstrzymał sprzedaż biletów na teren parku i zaapelował o zaniechanie wyjść w góry. Wiatr osiągał prędkość 150 km/h, łamiąc gałęzie i drzewa.

Choć wiatr w wielu miejscach kraju może wiać od wtorku w porywach do 75 km/h, to w górach: Sudetach i Tatrach można spodziewać się porywów wiatru nawet do 120 km/h. W Tatrach wystąpią ponadto zawieje i zamiecie śnieżne. W innych częściach kraju będzie mocno padać - prognozowana suma opadów we wschodniej połowie kraju i południu miejscami wyniesie do 15 mm, na południowym wschodzie do 30 mm. IMGW ostrzega przed lokalnie występującymi burzami.

Obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne 1 stopnia przed intensywnymi opadami deszczu, a od godz. 11:00 obowiązywać będą ostrzeżenia 1 stopnia przed silnym wiatrem, a także ostrzeżenia hydrologiczne przed gwałtownymi wzrostami wody.

Służby przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które należy zachować zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i w wyższych, górskich partiach.

Zasady bezpieczeństwa podczas wiatru

Pogoda, która utrzyma się przez kilka dni może nie sprzyjać aktywnościom na zewnątrz. Niekorzystne warunki biometeorologiczne, duże opady, porywisty wiatr i możliwość wystąpienia burz powinna skłonić do śledzenia komunikatów pogodowych i sprawdzania aktualnych ostrzeżeń meteorologicznych.

"Przed wyjściem na zewnątrz warto sprawdzić aktualne dane radarowe, obrazujące położenie strefy opadów" - informuje IMGW.

W czasie porywistych wiatrów z podwórek i przestrzeni publicznej należy usunąć wszelkie przedmioty, które mogą zostać porwane i równocześnie mogą stanowić niebezpieczeństwo dla innych osób i mienia. Parkowanie samochodów pod drzewami może być również potencjalnie niebezpieczne. Również podczas jazdy należy uwzględnić porywy wiatru, które mogą wyrywać drzewa i łamać gałęzie.

Konieczne jest również zabezpieczenie zwierząt domowych i hodowlanych. 

W czasie burzy, w terenie otwartym należy szukać schronienia w najbliższych zabudowaniach. Chowanie się pod dużymi drzewami może być niebezpieczne. W razie zastania burzy w lesie należu kucnąć i w miarę możliwości kierować się w dół. Nie wolno trzymać się metalowych przedmiotów. 

Warto zapamiętać numer telefonu Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR) - 985.

Co mają wspólnego polskie bociany z Oscarami? Zaskakująco dużo Polsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas