Mrozy niebezpieczne dla psów i kotów. Za brak schronienia grozi mandat
Z ostrzeżenia IMGW wynika, że na terenie północno-wschodniej Polski prognozowany jest silny mróz do środy. Termometry mogą wskazywać od -25 do -15°C. W związku z tym trzeba pamiętać o zabezpieczeniu psów, kotów i zwierząt hodowlanych. Podlaska Policja przypomina, że zwierzęta przebywające poza domem również odczuwają niskie temperatury i narażone są na wychłodzenie.
Minionej nocy najniższą temperaturę na stacjach synoptycznych zanotowano w Rzeszowie i Zamościu. Było to -21,2°C. Spośród wszystkich stacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej najzimniej było w Ratułowie (woj. małopolskie): -25,2°C.
W poniedziałek i wtorek rano temperatury odczuwalne wyniosły nawet -28°C (polski biegun zimna, czyli Suwalszczyzna). W związku z mrozami, które utrzymują się w całym kraju, konieczne jest zadbanie o zwierzęta - zarówno domowe, jak i hodowlane.
Duże mrozy. Zwierzęta muszą otrzymać schronienie
Ujemne temperatury zagrażają zdrowiu i życiu zwierząt. W najgorszej sytuacji są zazwyczaj psy łańcuchowe, które nie mogą się ogrzać poprzez ruch, a także te, które mieszkają w prowizorycznych budach.
Opiekun, który nie zapewni zwierzętom odpowiedniej opieki i schronienia przed warunkami atmosferycznymi, może popełnić wykroczenie. Opiekun psa, który nie przebywa w domu musi pamiętać o wyizolowaniu budy styropianem, czy wyłożeniu jej słomą. Wejście do budy musi posiadać osłonę, np. uchylną klapkę.
Opiekun zobowiązany jest do zapewnienia zwierzęciu dostępu do niezamarzniętej wody. Najlepiej wlać letnią wodę lub dodać do niej minimalną ilość tłuszczu. Policja przypomina też o ciepłej karmie, którą pies powinien dostać minimum dwa razy dziennie.
Widzisz cierpienie psa na mrozie? Zadzwoń na policję
Każdy opiekun psa zobowiązany jest do spuszczania psa z uwięzi przynajmniej co 12 godzin.
Kiedy temperatura znacznie spada i wzrasta poziom wilgoci, zwierzę trzeba wpuścić do domu lub innego pomieszczenia, które uchroni przed zamarznięciem. Dotyczy to zarówno kotów, jak i psów.
Jeżeli jesteśmy świadkami łamania podstawowych praw zwierząt i widzimy, że pies marznie, spróbujmy interweniować u opiekuna lub zgłośmy sprawę na policję, do lokalnego schroniska dla zwierząt lub innej fundacji, która doradzi, co najlepiej zrobić.
- art. 6 ust. 2 pkt 10 "Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji".
- art. 6 ust. 2. "Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności: 17) wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu; (przestępstwo)".
- art. 9. ust. 1. "Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. (wykroczenie)".