Jezioro Otmuchowskie znika. Tak mało wody nie było od 25 lat

Zbiornik Otmuchów na rzece Nysa Kłodzka na Opolszczyźnie przechodzi remont. Według Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu prace na zbiorniku są konieczne ze względu na wiek obiektu. Jezioro Otmuchowskie ma już 90 lat. W związku z działaniami Wód Polskich znacznie obniżono stan wody w akwenie.

Trwają prace na Jeziorze Otmuchowskim. Wiążą się z przejściowym obniżeniem stanu wody o około 4 metry do minimalnego poziomu piętrzenia
Trwają prace na Jeziorze Otmuchowskim. Wiążą się z przejściowym obniżeniem stanu wody o około 4 metry do minimalnego poziomu piętrzeniaDaniel Banaszekmateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Na popularnym w regionie zbiorniku retencyjnym Otmuchów prowadzone są prace, mające na celu naprawę wałów przeciwpowodziowych i zapory czołowej zbiornika. Skutkiem ogromnej inwestycji jest chwilowe, lecz kilkukrotne zmniejszenie się powierzchni akwenu. Wpływ remontu odczuwają też mieszkańcy i lokalni przedsiębiorcy.

Trwa remont na Jeziorze Otmuchowskim

Nakaz wykonania prac wydał Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Opolu. "Wszelkie czynności będą realizowane z poszanowaniem lokalnej przyrody i wszelkich norm środowiskowych, między innymi w porozumieniu z opolskim RDOŚ i PZW Okręg Opole, zarządzającym obwodem rybackim na tym zbiorniku" - informuje  Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (RZGW).

W Jeziorze Otmuchowskim jest obecnie mało wody. W niektórych miejscach stan wody obniżył się o 4 m do minimalnego poziomu piętrzenia. Linia brzegowa w niektórych miejscach cofnęła się o kilkadziesiąt metrów. Zmiany są widoczne na zdjęciach.

Zbiornik powstawał w latach 1926 do 1933
Zbiornik powstawał w latach 1926 do 1933 Daniel Banaszekmateriały prasowe

RZGW we Wrocławiu poinformował we wtorek, że poziom wody nie będzie już dodatkowo obniżany, ponieważ obecny stan pozwala na prowadzenie niezbędnych prac.

"Aktualny stan wody jest wystarczający do sprawnego prowadzenia prac, nie będzie już w dalszym ciągu obniżany. Remont jest niezbędny z uwagi na zaawansowany wiek obiektu" - poinformował RZGW we Wrocławiu.

Remont jeziora ma wpływ na lokalną społeczność i gospodarkę
Remont jeziora ma wpływ na lokalną społeczność i gospodarkęDaniel Banaszekmateriały prasowe

90 lat istnienia akwenu na Nysie Kłodzkiej

Na obecnym etapie prac uzupełniany i wymieniany jest narzut kamienny. Po wykonaniu prac rozpocznie się ponowne napełnianie zbiornika wodą. Pierwotny plan zakładał ukończenie prac na jeziorze pod koniec 2025 r., jednak jak przekazali Interii przedstawiciele Gminy Otmuchów, pojawiły się nieoficjalne informacje, że zbiornik zostanie napełniony ponownie już w czerwcu.

Na tempo prac mogą wpłynąć też warunki atmosferyczne, a także sytuacja hydrologiczna.

Remont jeziora ma wpływ na lokalną społeczność i gospodarkę - uważa gmina. Choć naprawa wału jest konieczna, aby zabezpieczyć rejon na kolejne kilkadziesiąt lat, region traci na zmniejszonej aktywności turystycznej. - Remont ma wpływ na gospodarkę i wędkarzy, sklepy też nie zarobią - przekazała nam gmina.

Gmina zachęca równocześnie do zgłębiania tajemnic, które zostały odsłonięte podczas remontu. "Warto udać się na spacer obrzeżami zbiornika i zobaczyć jakie tajemnice kryje nasze jezioro".

Jezioro Otmuchowskie powstawało w latach 1926 do 1933. Powierzchnia zbiornika wynosi ok. 2200 hektarów i gromadzi się tu 130 milionów ton wody. Wał o długości 6,5 km oddziela jezioro od zabudowań i drogi. Na wał można wspiąć się schodami. Jezioro jest miejscem chętnie odwiedzanym przez lokalną społeczność, jak i przez turystów.

Nieopodal znajdują się wyjątkowe siedliska czapli siwej, a w okolicach zapory gniazduje wiele innych gatunków ptaków.

Jezioro jest miejscem chętnie odwiedzanym przez lokalną społeczność, jak i przez turystów
Jezioro jest miejscem chętnie odwiedzanym przez lokalną społeczność, jak i przez turystówDaniel Banaszekmateriały prasowe
Na pomoc kaczkom. Nad Bzurą ustawiono specjalne kosze lęgowePolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas