Ile zarabiają Lasy Państwowe? "Rekordowo wysokie przychody i zarobki"

Lasy Państwowe udostępniły raport finansowy za 2022 rok. "Rekordowo wysokie przychody i zarobki, skandalicznie niskie nakłady na ochronę przyrody" - skomentowali dane o pieniądzach przepływających przez ręce leśników ekolodzy z organizacji Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Szczegółowych informacji na temat pieniędzy wydawanych przez Lasy Państwowe domaga się opozycja.

Ile zarabiają Lasy Państwowe? Jak alarmują ekolodzy, w 2022 r. przychody i zysk państwowej organizacji były rekordowo wysokie
Ile zarabiają Lasy Państwowe? Jak alarmują ekolodzy, w 2022 r. przychody i zysk państwowej organizacji były rekordowo wysokieJacek Szydlowski / FORUMAgencja FORUM

W 2022 r. Lasy Państwowe zanotowały rekordowe 13,5 mld zł przychodów ze sprzedaży drewna. Średnia pensja w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła o 15 proc. i wyniosła 10,4 tys. zł. Jednocześnie, jak podkreślają ekolodzy, na ochronę przyrody państwowa jednostka przeznaczyła zaledwie 0,4 proc. przychodu.

W 2022 r. Lasy Państwowe osiągnęły rekordowe przychody

"To rażąca dysproporcja w zarządzaniu pieniędzmi pochodzącymi ze wspólnego dobra, jakim są polskie lasy" - komentuje raport finansowy Lasów Państwowych za 2022 r. Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Aktywiści przypominają, że prowadzenie gospodarki leśnej przez Lasy Państwowe to, według ustawy o lasach, jedynie jedna z trzech podstawowych funkcji państwowej organizacji.

Całkowity przychód Lasów Państwowych w 2022 r. wyniósł 15,2 mld zł. To rekordowa kwota, o 50 proc. większa niż w 2021 r. "Blisko 90 proc. z tego (13,5 mld) zarobiły na sprzedaży drewna z publicznych lasów, którego pozyskały ponad 42 mln metrów sześciennych" - wyliczają ekolodzy.

Ubiegły rok był dla Lasów Państwowych rekordowy także jeśli chodzi o zysk netto. Kwota ta sięgnęła 986 mln zł, o 285 mln zł więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie na ochronę przyrody wydano zaledwie 63 mln zł.

Średnia pensja w Lasach Państwowych dużo wyższa niż średnia krajowa

Jak podkreślają ekolodzy, drugi rok z rzędu i pomimo inflacji wynagrodzenia leśników i innych pracowników Lasów Państwowych wzrosły o 15 proc. Przeciętne wynagrodzenie w 2022 r wyniosło 10,4 tys. zł. To 165 proc. średniej pensji w Polsce. W sumie na wynagrodzenia wydano 3,2 mld zł, czyli 500 mln zł więcej niż rok wcześniej.

Rekordowo wysoka kwota - niemal 3 mld zł - zasiliła w 2022 r. także Fundusz Leśny. Nie wiadomo dokładnie, gdzie trafiają pieniądze z jego budżetu. Pytali o to m.in. posłowie i posłanki opozycji w interpelacji do minister Anny Moskwy w marcu tego roku. "Sposób dystrybuowania środków zarządzanych Lasy Państwowe (...) budzi liczne kontrowersje" - alarmowali parlamentarzyści.

Według wiceministra Edwarda Siarki Fundusz Leśny pozwala m.in. na budowę dróg (129 mln zł w 2022 r.) i walkę ze skutkami zmian klimatu. Według ekologów środki Funduszu Lasy Państwowe "wydają dowolnie: na bilboardy, konkursy dla swoich, fundowanie dróg swoim".

Poprosiliśmy Lasy Państwowe o komentarz w tej sprawie. Gdy otrzymamy odpowiedź, załączymy ją w materiale.

Klimatyczny plan remontowy dla Polski. Dlaczego go potrzebujemy?SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas