Górnicy wychodzą spod ziemi. Jest dla nich oryginalny pomysł

Radosław Nawrot

Opracowanie Radosław Nawrot

Pracowali pod ziemią, teraz będą pracować nad ziemią. Ruszyła kolejna edycja programu "Wiatr - kopalnią możliwości". W obliczu transformacji energetycznej i wygaszania kopalń górnicy dostają nową zawodową szansę, między innymi przy budowaniu i serwisowaniu elektrowni wiatrowych. W ciągu najbliższych sześciu lat w Polsce powstanie ponad ćwierć miliona nowych miejsc pracy w zielonych branżach. O sprawie w programie "Czysta Polska" na Polsat News informuje Wojciech Gaweł.

Górnicy w kopalni w Polkowicach
Górnicy w kopalni w PolkowicachPiotr Dziurman/REPORTEREast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W programie "Czysta Polska" na Polsat News tematem było górnictwo i jego przyszłość. Wojciech Gaweł przybliżył kwestię projektu "Wiatr - kopalnia możliwości" dla górników w ramach transformacji energetycznej.

Na pierwszy rzut oka te zawody różni niemal wszystko.  Z jednej strony - praca pod ziemią, mało powietrza i ciasna przestrzeń. Z drugiej - wiatr, otwarty obszar i duża wysokość. - chodzi o specyfikę pracy, w kopalni zjeżdżamy na dół, tu wjeżdżamy do góry. Ale wbrew pozorom podobieństwa między zawodami można szybko znaleźć - mówi Wojciech Karwat, górnik z Zabrza.

10 górników ze Śląska właśnie uczestniczy w trzytygodniowym szkoleniu na Pomorzu Zachodnim. Ma ich ono przygotować do pracy na powierzchni, przy budowie i serwisowaniu elektrowni wiatrowych. - Potrzebne do tego urządzenia wbrew pozorom są bardzo tożsame. Górnicy mają do czynienia z nimi w swojej wcześniejszej pracy, my tylko musimy ich przenieść w inne środowisko - opowiada Artur Ambrożewicz, prezes Vulcan Training & Consultancy.

Związki zawodowe zablokowały kolejną próbę rządowej reformy górnictwa
Związki zawodowe zablokowały kolejną próbę rządowej reformy górnictwa123RF/PICSEL

Górnicy mogą zmienić branżę z węglowej na wiatrową

Na Górnym Śląsku coraz więcej górników zastanawia się nad zmianą branży. Bo polska gospodarka chce i musi niebawem odejść od paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii. Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej: - Duże ambicje rządu, wymagania klimatyczne UE, więc energetyka wiatrowa jest podstawą transformacji energetycznej, co również wiąże się z dużym zapotrzebowaniem na nowe kadry. Prognozy wskazują, że w Polsce do 2030 roku powstanie 300 tys. nowych miejsc pracy w tzw. zielonych branżach. Energetyka wiatrowa stworzy ich 200 tysięcy w perspektywie 15 lat.

Ale zanim górnicy trafią na wiatraki muszą poznać tajniki nowego zawodu. Bo nowa praca, podobnie jak ta w kopalni - obarczona jest ryzykiem. Piotr Metlak, były górnik z 25--letnim stażem, a dzisiaj technik turbin wiatrowych: - Porównując górnictwo i sektor turbin, jest wspólny mianownik, to oddalenie się z miejsca zagrożenia, czyli np. w trakcie pożaru, wybuchu, jest podobnie, jest to utrudnione.

Dlatego w centrum szkoleniowym w Szczecinie górnicy przechodzą specjalny kurs bezpieczeństwa.

Co po węglu? Nowe możliwości pracy dla polskich górnikówPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas