Von der Leyen: 4 mld euro więcej na powstrzymanie zmian klimatu
Szefowa Komisji Europejskiej zapowiedziała, że dodatkowe fundusze zostaną przekazane do 2027 r.
- Każdy kraj ma swoją odpowiedzialność. Główne gospodarki - od USA po Japonię - mają ambicje dotyczące neutralności klimatycznej w 2050 r. lub niedługo później. Teraz muszą one zostać poparte konkretnymi planami - oświadczyła Ursula von der Leyen. Szefowa Komisji Europejskiej wygłosiła dziś orędzie o stanie wspólnoty. Jej przemówienie zdominował temat pandemii, ale - jak podkreślała - walka ze zmianami klimatycznymi jest jednym z priorytetów całej wspólnoty.
Przewodnicząca KE przypomniała, Unia Europejska przeznacza 25 mld rocznie na finansowanie działań związanych z klimatem. Zaznaczyła jednak, że Europa niewiele zdziała w pojedynkę. - Konferencja COP26 w Glasgow będzie chwilą prawdy dla społeczności globalnej - mówiła nawiązując do szczytu ONZ na początku listopada. Stwierdziła, że państwa powinny wówczas przedstawić konkrety, a "to dlatego, że obecne zobowiązania na 2030 r. nie pozwolą utrzymać globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 st. Celsjusza". - Każdy kraj ponosi odpowiedzialność! - podkreślała.
W kontekście walki ze zmianami klimatu nawiązała do pozytywnych doświadczeń Polski i Niemiec. - W Niemczech, w pierwszej połowie bieżącego roku zarejestrowano więcej samochodów elektrycznych niż z silnikiem Diesla. Polska w tym momencie jest największym eksporterem autobusów elektrycznych - wyliczała von der Leyen.
Fundusz Sprawiedliwości
W ubiegłym miesiącu szefowa KE w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" stwierdziła, że Polska może otrzymać 72 mld euro ze Społecznego Funduszu Klimatycznego. Zdaniem von der Leyen, to nie jedyne środki, o jakie Warszawa może się ubiegać. Społeczny Fundusz Klimatyczny ma wspierać osoby o niskich dochodach oraz inwestycje w czyste technologie. Zdaniem von der Leyen, jego celem będzie "obniżenie rachunków dla zagrożonych gospodarstw domowych i małych firm". Ma to pomóc obywatelom w sfinansowaniu m.in. bezemisyjnych systemów ogrzewania lub chłodzenia, albo w zakupie czystszego samochodu.
Komisja Europejska, w ramach walki z pandemicznymi problemami gospodarczymi, ma pożyczyć bezprecedensową kwotę 750 mld euro, by pomóc państwom wspólnoty odbić się po kryzysie. Jedna trzecia funduszu odbudowy ma zostać przeznaczona na projekty klimatyczne, a jedna piąta na cyfrowe przekształcenia gospodarki.
"Europejski Zielony Ład stanie się źródłem bogactwa i możliwości także dla Polski. Inwestujemy miliardy w kreatywność i innowacyjność firm. Może to stworzyć 1 mln zielonych miejsc pracy w UE do 2030 r. i 2 mln zielonych miejsc pracy do 2050 r. Nie ma wątpliwości: na całym świecie będzie ogromne zapotrzebowanie na pionierskie technologie tworzone i wdrażane w Europie" - podkreśliła von der Leyen.
Źródło: Reuters, PAP, Zielona Interia