Susza w Polsce. Rząd chce przeciwdziałać niedoborom wody

W ramach przeciwdziałania skutkom zmian klimatu polski rząd planuje przyjąć specjalny program mający przeciwdziałać niedoborom wody. Chodzi o naturalną oraz sztuczną retencję, czyli budowę zbiorników. Program ma zostać przyjęty w trzecim kwartale roku.

Rząd planuje przyjąć program przeciwdziałania niedoborom wody w Polsce
Rząd planuje przyjąć program przeciwdziałania niedoborom wody w PolsceUM Gdyniamateriały prasowe

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się informacja na temat projektu uchwały rządu ws. przyjęcia Programu przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2022-2027 z perspektywą do roku 2030.

Polska, ze względu na położenie geograficzne i wynikające z niego niekorzystne warunki hydrologiczne, ma niewielkie zasoby wodne. "W ostatnich latach, w konsekwencji postępującej antropopresji oraz zmian klimatu, problem deficytu wody i związanego z nim zjawiska suszy nasilił się. Konieczność zwiększenia retencji wodnej jest niezaprzeczalna i została powszechnie uznana za niezbędną przez administrację rządową i samorządową, społeczność naukową oraz organizacje pozarządowe" - podkreślono w dokumencie.

Rząd chce zwiększać retencję wody w Polsce

Program rządu ma pozwolić na wzmocnienie i utrzymanie zasobów wodnych kraju i dostosować gospodarkę wodną do zmian klimatu. Głównym celem będzie zwiększenie retencji wodnej w Polsce. Efektem ma być zmniejszenie ryzyka powodziowego i łagodzenie skutków suszy. "W ten sposób zwiększy się także odporność gospodarki, środowiska i społeczeństwa na zmiany klimatyczne" - zaznaczono.

Główny cel Programu wspierać mają trzy cele szczegółowe: wskazanie i realizacja działań z zakresu budowy zintegrowanego systemu naturalnej i sztucznej retencji wodnej; stworzenie warunków do zrównoważonego wykorzystania zasobów wodnych; wzmocnienie świadomości społecznej w zakresie potrzeby retencjonowania i oszczędzania wody.

W styczniu informowano, że także w trzecim kwartale 2022 r. rząd planuje przyjąć wieloletni program gospodarowania zasobami wodnymi w Polsce, który zakłada m.in. budowę 19 zbiorników retencyjnych, co ma kosztować ok. 11 mld zł.

Polska należy do krajów o niewielkich zasobach wodnych. Zgodnie z współczynnikiem dostępności wody, na jednego mieszkańca Polski rocznie przypadka ok. 1600 m sześc. wody. Dla porównania, średnia europejska to blisko 4500 m sześc., a dla całego świata jest to 6000 m sześc. wody na mieszkańca rocznie. W Polsce w zbiornikach retencyjnych magazynowane jest ok. 4 mld m sześc., co stanowi ok. 6,5 proc. objętości średniorocznego odpływu rzecznego. Uwzględniając warunki topograficzne, gęstość zaludnienia i stopień zagospodarowania kraju, docelowo planuje się osiągnąć retencję zbiornikową na poziomie ok. 15 proc., czyli 8,4 mld m sześc. wody.

Jak przeciwdziałać suszy?INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas