RPA: Naukowcy odkryli nową mutację koronawirusa

W Republice Południowej Afryki naukowcy odkryli nową mutację koronawirusa. Możliwe, że powoduje ona ciężki przebieg choroby u młodych ludzi. To nie pierwsza mutacja tego wirusa.

Koronawirus SARS-CoV-2 widziany pod mikroskopem
Koronawirus SARS-CoV-2 widziany pod mikroskopemNIAID-RML/Associated Press/East News

Minister zdrowia RPA Zwelini Mkhize podejrzewa, że mutacja nosząca nazwę 501.V2 jest przyczyną szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa podczas drugiej fali zachorowań w kraju.

Jak zauważają południowoafrykańscy lekarze, podczas drugiej fali koronawirusem zaraża się o wiele więcej młodych ludzi niż wcześniej. Częściej też choroba COVID-19 przybiera u nich ciężki przebieg.

To nie pierwsza mutacja

Nowy wariant koronawirusa został odkryty przez zespół naukowców pod kierownictwem Kwazulu-Natal Research Innovation and Sequencing Platform (KRISP). Od początku pandemii zespół przebadał setki próbek.

Naukowcy przekazali wyniki swoich badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz brytyjskim instytucjom, które niedawno również odkryły nową mutację koronawirusa. Od początku pandemii COVID-19 odkryć takich było już wiele.

Republika Południowej Afryki jest jednym z najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa krajów afrykańskich. Do tej pory w liczącym prawie 60 mln mieszkańców kraju zaraziło się ponad 900 tys. osób. Około 24 tys. zmarło.

(AFP/dom) / Redakcja Polska Deutsche Welle

***

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź!

W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś! Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy Internautów biorących udział w grze! Kliknij link: GRAM o duże pieniądze już teraz!

Deutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas