Poznań zakazuje palenia w kominkach i piecach z powodu smogu
Wysokie stężenie smogu w Poznaniu spowodowało, że władze zdecydowały się wprowadzić ograniczenie wybranych sposobów ogrzewania domów na terenie miasta. Mieszkańcy nie mogą palić w kominkach opalanych drewnem, piecach kaflowych i kotłach węglowych.
We wtorek w Poznaniu odnotowano przekroczenie normy 50 µg/m3 stężenia pyłu PM10 w powietrzu. Z tego powodu w środę wprowadzono ograniczenia w sposobie ogrzewania domów i mieszkań.
W środę, 17 listopada obowiązuje zakaz stosowania kominków opalanych drewnem, pieców kaflowych lub typu "koza" oraz kotłów węglowych niespełniających wymagań. Ograniczenia dotyczą osób posiadających drugie źródło ogrzewania z miejskiej sieci ciepłowniczej, gazowe, elektryczne lub inne spełniające wymagania.
Miasto może wprowadzić takie ograniczenia dzięki uchwale antysmogowej przyjętej przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego w grudniu 2017 roku.
Głównymi źródłami emisji pyłów drobnych PM10 w miastach jest spalanie paliw stałych - węgla i drewna. Bezpośredni wpływ na wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza mają także warunki meteorologiczne, m.in. wyżowy układ baryczny, inwersja temperaturowa, niewielki wiatr lub jego brak.
"Utrzymujące się niekorzystne warunki meteorologiczne sprzyjają kumulowaniu się zanieczyszczeń. Przy takim przekroczeniu norm nawet pojedyncze ich źródło, na przykład kominek, znacznie pogarsza lokalnie jakość powietrza. Najbardziej narażone na skutki takiej sytuacji są dzieci, osoby starsze oraz przewlekle chore" - wskazuje urząd miasta.
Magistrat zaapelował również do osób, które widzą, że zakaz w ich najbliższej okolicy nie jest przestrzegany, o informowanie Straży Miejskiej pod numerem telefonu 986.