PGE: Testy systemu chroniącego ptaki na farmach wiatrowych

Półroczny pilotaż systemu chroniącego ptaki przed kolizją z turbinami wiatrowymi prowadzony przez PGE Energia Odnawialna na farmie wiatrowej w Kopaniewie, woj. pomorskie, zakończył się sukcesem - poinformował rzecznik prasowy spółki Maciej Gelberg.

Farma wiatrowa Lotnisko, woj. pomorskie.
Farma wiatrowa Lotnisko, woj. pomorskie. PGE Energia Odnawialna

Jak informuje spółka, system monitoringu autorstwa polskiej firmy Bioseco składa się z 24 kamer zamontowanych na wiatraku. - "Jest on w stanie w ciągu dwóch sekund wykryć zbliżające się do turbiny ptaki, a następnie samoczynnie wybrać adekwatne działanie minimalizujące ryzyko kolizji. Może to być ostrzegawczy sygnał świetlny, dźwiękowy lub automatyczne zatrzymanie turbiny" - wyjaśnił Gelberg.

Testy na farmie wiatrowej w miejscowości Kopaniewo trwały sześć miesięcy. Miały sprawdzić jak monitoring reaguje na ptaki lecące w różnej odległości od wiatraka. Analiza miała także określić, jak często turbina musiałaby się zatrzymywać.

Biosceo

"Okazało się, że skuteczność systemu jest bardzo wysoka. Wykrywalność lecącej kani rudej w obrębie 400 m od turbiny wiatrowej wyniosła ponad 80 proc., podobnie jak żurawi w obrębie 500 m od wiatraka" - podał rzecznik prasowy PGE Energia Odnawialna.

System informuje także o fałszywych wykryciach, jednak ich poziom został zredukowany do 4 proc.

"Zachęcające były też wyniki związane z okresowym wyłączeniem turbin. Dzięki zastosowaniu systemu Bioseco może być ich nawet o 80 proc. mniej" - zaznaczył Gelberg.

System monitoringu na wiatrakach.
System monitoringu na wiatrakach. Biosceo

PGE Energia Odnawialna posiada 17 farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej 683,160 MW. Największą z nich jest Farma Wiatrowa Lotnisko składająca się z 30 turbin o mocy 3,15 MW każda.

Według Agencji Rynku Energii, w 2020 r. farmy wiatrowe były źródłem 10 proc. prądu w Polsce.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas