Niemcy: aby uratować klimat, musimy również rozmawiać z Rosją

Magdalena Mateja-Furmanik

Pomimo wojny trwającej na Ukrainie Niemcy zdecydowały, że muszą podjąć dialog z Rosją ze względu na zmiany klimatu. Ponieważ globalne ocieplenie nie respektuje granic państwowych ani nie zależy od tego, czy dane państwo jest demokratyczne czy nie, dialog musi zostać podjęty ze wszystkimi liczącymi się graczami.

Zamiana paliw kopalnych na zieloną energię może znacząco osłabić Rosję. Putin o tym wie
Zamiana paliw kopalnych na zieloną energię może znacząco osłabić Rosję. Putin o tym wieUnsplash

Wiceprzewodniczący Bundestagu Wolfgang Kubicki opowiedział się za dialogiem z Moskwą w sprawach ochrony klimatu, mimo wojny na Ukrainie. 

Niestety, musimy również rozmawiać z niedemokratycznymi reżimami, takimi jak Chiny i Rosja, jeśli naprawdę poważnie traktujemy cele klimatyczne.
Wolfgang Kubicki w wywiadzie dla "Tagesspiegel".

Uratujemy świat tylko razem z Putinem?

Dziennikarze zapytali polityka FDP czy to oznacza, że chce "ratować świat z Władimirem Putinem?". W odpowiedzi stwierdził, że dialog z niedemokratycznymi krajami jest konieczny, ponieważ są odpowiedzialne łącznie aż za 35 proc. emisji CO2.

Polityk stwierdził, że bez współpracy z nimi, nasze wysiłki nie wystarczą.

Dodał również, że Niemcy przyczyniają się tylko do około 2 procent światowej emisji CO2. Jednak skutki zmiany klimatu będziemy odczuwać wszyscy, dlatego każdy kraj musi podejmować działania. 

Tajwan kluczowy dla klimatu?

Zdaniem Kubickiego "fatalne w skutkach byłoby również nasilenie się napięć w sprawie Tajwanu".

Dzieje się tak dlatego, ponieważ gdy tylko dojdzie do jakiejkolwiek konfrontacji między Chinami a USA, paryskie porozumienie klimatyczne będzie natychmiast martwe, ponieważ może być przestrzegane tylko przy współpracy międzynarodowej.-

Stare spichlerze wciąż służą MarokańczykomAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas