Marszałek wielkopolski chce elektrowni jądrowej w regionie

List do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zlokalizowania planowanej elektrowni jądrowej w okolicach Pątnowa przesłał marszałek województwa wielkopolskiego. Marek Woźniak podkreślił, że poczyni wszelkie działania, by wesprzeć budowę elektrowni w Wielkopolsce.

Elektrownia jądrowa w Belgii (zdjęcie ilustracyjne).
Elektrownia jądrowa w Belgii (zdjęcie ilustracyjne).Reporters / DIRV/REPORTEREast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Rzeczniczka marszałka Anna Parzyńska-Paschke poinformowała w poniedziałek, że w liście do szefa rządu Marszałek Woźniak poprosił o "potwierdzenie lokalizacji jednej z planowanych elektrowni jądrowych na terenie Wielkopolski oraz deklaruje wsparcie samorządu województwa wielkopolskiego dla działań Rządu RP w tym zakresie".

Zdaniem Woźniaka, region "posiada odpowiednie zasoby kadrowe, instytucjonalne i infrastrukturalne, niezbędne dla efektywnej budowy, zarządzania oraz utrzymania całego ekosystemu energetycznego". Marszałek podkreślił też, że w województwie można w łatwy sposób uruchomić niezbędny potencjał naukowo-badawczy.

Marek Woźniak podkreślił, że energetyka jądrowa "wpisuje się w rozwój Wielkopolskiej Doliny Wodorowej, będąc działaniem komplementarnym, zapewniającym prawdziwy zielony wodór dla całej Polski i wspomagając dekarbonizację całych sektorów przemysłowych".

W 2020 r. rząd przyjął uchwałę ws. aktualizacji Programu polskiej energetyki jądrowej. Zaktualizowany PPEJ zakłada budowę sześciu reaktorów jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Pierwszy miałby ruszyć w 2033 r.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas