Małopolska: Pomoc dla samorządów we wprowadzaniu lokalnych przepisów antysmogowych

Małopolskie gminy, które chcą wprowadzić na swoich terenach lokalne przepisy antysmogowe będą mogły skorzystać z jednolitej procedury wypracowanej wspólnie z zarządem województwa. Uzyskają także preferencje w dostępie do środków unijnych.

article cover
M.LasykReporter

W piątek wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz spotkał się z przedstawicielami samorządów, które przyjęły już rezolucje skierowane do marszałka województwa małopolskiego, dotyczące wprowadzenia zakazu używania pieców do spalania węgla na terenie całej gminy. Są to gminy Skawina, Zabierzów, Krzeszowice, Rabka-Zdrój oraz miasta Tarnów i Oświęcim.

Zgodnie z prawem taka przyjęta rezolucja jest prośbą skierowaną do marszałka Małopolski, aby zarząd województwa przedstawił sejmikowi projekt uchwały w sprawie zakazu montażu i eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie węgla.

Wicemarszałek Urynowicz poinformował po spotkaniu, że najważniejszym celem lokalnych uchwał antysmogowych będzie zakaz używania węgla od początku 2030 r. Zadeklarował również, że aktywne w tej kwestii samorządy dostają wszelką możliwą pomoc merytoryczną ze strony zarządu województwa. - Wspólnie wypracowane procedury zaowocują wolnymi od wad dokumentami i ścieżką ich legislacji. Mam nadzieję, że będą z nich korzystać kolejne małopolskie gminy - ocenił Urynowicz.

Wicemarszałek dodał, że gminy, które zdecydują się na lokalne prawo antysmogowe, uzyskają preferencje w dostępie do środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027.

Głównym zadaniem lokalnych uchwał antysmogowych jest całkowita eliminacja urządzeń grzewczych wykorzystujących węgiel od 1 stycznia 2030 r. oraz pozostawienie w użytku tylko tych pieców na biomasę, które spełniają co najmniej wymagania tzw. ekoprojektu.

Uchwały takie będą przyjmowane przez sejmik województwa na wniosek gmin i po podjęciu przez radę gminy odpowiedniej rezolucji lub uchwały kierunkowej.

Urynowicz zapowiedział, że zgodnie z planami zarządu województwa w lecie tego roku w jednym terminie będą procedowane przez sejmik województwa wszystkie projekty uchwał antysmogowych dla gmin, które się o to zwróciły.

Województwo małopolskie było pierwszym regionem w Polsce, w którym przyjęto regulacje antysmogowe dla całego województwa. Przepisy weszły w życie 1 lipca 2017 r. i wprowadziły ograniczenia dotyczące eksploatacji kotłów węglowych oraz paliw stałych złej jakości.

Zgodnie z założeniami małopolskiej uchwały antysmogowej wszystkie kotły bezklasowe muszą zostać wymienione do końca 2022 roku, a niespełniające wymogów 5. klasy emisyjności - do końca 2026.

Z kolei pierwszym miastem w Małopolsce, w którym nie można używać paliw stałych do ogrzewania jest stolica regionu, Kraków - uchwałę w tej sprawie przyjął sejmik województwa małopolskiego w połowie stycznia 2016 r. Na jej mocy w Krakowie od 1 września 2019 r. obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas