​Małopolska: Czarny Dunajec ma uchwałę antysmogową

Radni Czarnego Dunajca opowiedzieli się za przyjęciem lokalnych regulacji dotyczących czystego powietrza. Wcześniej podobnie zagłosowały m.in. Krzeszowice, Niepołomice, Oświęcim i Skawina.

article cover
123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Zgodnie z informacjami przekazanymi PAP przez urząd gminy Czarny Dunajec, za przyjęciem dokumentu głosowało 14 radnych, jeden był przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Sejmik województwa chciałby nad lokalnymi uchwałami głosować pod koniec lata lub w jesieni, po zakończeniu konsultacji społecznych; dla Krzeszowic, Niepołomic, Nowego Targu, Oświęcimia i Skawiny konsultacje takie kończą się 14 lipca.

Przepisy mają być jednolite dla wszystkich samorządów. Wyjątkiem jest Nowy Targ, gdzie regulacje nie będą obejmowały całego miasta.

W uchwałach proponuje się, aby od roku 2022 r. nie mogły być instalowane kotły na węgiel, natomiast te istniejące były wymienione do końca 2029 r. W przypadku nowo instalowanych kotłów na biomasę powinny być to urządzenia o obniżonej emisji zanieczyszczeń.

Pozostałe wymagania mają być zgodne z uchwałą dla Małopolski, a więc kotły pozaklasowe powinny być wymienione do końca 2022 r., a kotły III i IV klasy do końca 2026 r.

Jeżeli chodzi o kominki, to przepisy nie przewidują zakazu ich stosowania ani likwidacji tych, które są już w trakcie użytkowania, natomiast po okresie przejściowym, czyli od 2023 r., przepisy przewidywałyby instalowanie kominków wyposażonych w automatyczne sterowanie zapewniające, że emisja zanieczyszczeń będzie niższa.

O lokalnym zakazie stosowania węgla dyskutują samorządy Tarnowa, Zabierzowa, Myślenic, oraz sanatoryjna część Rabki-Zdroju.

Zdaniem wicemarszałka Małopolski Tomasza Urynowicza, do końca wakacji własne uchwały antysmogowe będzie miało przynajmniej 11 gmin. - Jeżeli przełamiemy stereotyp, że walka o powietrze to tylko wyobraźnia dużych miast, to naprawdę będzie wielka rewolucja i środowiskowa i świadomościowa - powiedział wicemarszałek.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas