Krakowski "obwarzanek" z zakazem palenia węglem od 2029 r.?
Szefowie gmin Metropolii Krakowskiej planują rozpocząć dyskusję ws. wprowadzenia zakazu palenia węglem pod koniec dekady. To właśnie w tym regionie stan powietrza jest jednym z najgorszych w Polsce.
Samorządy zdecydowały się zainicjować debatę w swoich gminach z powodu opublikowanych w marcu wytycznych do uchwały antysmogowej. - Wprowadzenie zakazu wymaga szerokiej debaty z mieszkańcami i rozsądnego uzgodnienia warunków i wyjątków, dlatego chcielibyśmy w tym roku rozpocząć dyskusję o zaprzestaniu ogrzewania węglem od 2029 r. - mówią szefowie gmin Metropolii Krakowskiej.
Zgodnie z programem ochrony powietrza dla województwa małopolskiego do końca 2022 r. mieszkańcy gmin Małopolski muszą zlikwidować kotły bezklasowe. Kolejna ważna zmiana to wymiana wszystkich kotłów 3. i 4. klasy do końca 2026 r. Następnym naturalnym krokiem jest całkowite odejście od węgla.
Gminy chcą pozostawić możliwość korzystania do końca ich żywotności z kotłów na biomasę, które spełniają wymagania klasy 5. Zgodnie z wytycznymi zakaz używania węgla do ogrzewania byłby wprowadzony lokalnymi uchwałami antysmogowymi podejmowanymi przez rady poszczególnych gmin.
Następnie zakaz stosowania węgla wymaga zatwierdzenia przez Sejmik Województwa Małopolskiego. Jednak realizacja planu wymaga także współpracy z lokalną społecznością oraz akcji informacyjnej.
Ważna jest także alternatywa dla ogrzewania, np. w postaci pomp ciepła, lub sieci gazowniczej. Konieczne są także fundusze z Unii, bez których samorządom będzie o wiele trudniej dokonać transformacji energetycznej. - Bez wsparcia funduszy europejskich realizacja ambitnych zamierzeń zielonej transformacji nie będzie możliwa dlatego liczymy, że jeszcze w 2021 r. Urząd Marszałkowski poinformuje o wysokości i zasadach przyznawania dotacji dla odnawialnych źródeł energii w ramach kolejnej perspektywy funduszy UE - przekonują włodarze gmin Metropolii.
Swoje wsparcie deklaruje prezydent Krakowa. Jacek Majchrowski jako przykład odejścia od podaje swoje miasto. - Chciałbym, żeby ta kadencja przyniosła rozstrzygnięcia w kwestii zakazu palenia węglem również w gminach sąsiadujących z Krakowem - mówi prezydent Jacek Majchrowski.
Pierwszymi gminami, które rozpoczęły proces odejścia od węgla są Skawina oraz Zabierzów. Rada gminy Skawina w 2019 r. podjęła uchwałę w sprawie wprowadzenia zakazu montażu systemów ogrzewania na paliwa kopalne w nowych domach. Aby weszła w życie, musi przyjąć ją Sejmik Województwa.
Źródło: krakow.pl