​Kraków: Do 200 tys. zł dofinansowania w programie "Ciepła woda bez piecyka"

Projekt zakłada wymianę piecyków łazienkowych na centralną instalację ciepłej wody. O środki mogą ubiegać się zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w stolicy Małopolski.

article cover
123RF/PICSEL

PGE Energia Ciepła, które jest współorganizatorem przedsięwzięcia, przygotowało nowe zasady dofinansowania w ramach tego programu. Zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych, mogą ubiegać się o dofinansowanie do wykonania dokumentacji oraz budowy instalacji ciepłej wody do kwoty 200 tys. zł na 1 MWt mocy projektowanej instalacji.

Zdaniem Mariusza Michałka, dyrektora krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła, do tej pory z programu korzystały przede wszystkim duże spółdzielnie mieszkaniowe. Jego zdaniem "nowe otwarcie" umożliwi także rozwój bezpieczeństwa mieszkańców mniejszych wspólnot.

Program jest realizowany w porozumieniu z dystrybutorem Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej (MPEC) od 2004 r. W zeszłym roku do programu włączono ponad 200 budynków wielorodzinnych. O przystąpieniu do programu decydują administratorzy wspólnot mieszkaniowych lub spółdzielnie mieszkaniowe.

Od początku trwania programu zlikwidowano ponad 50 tys. piecyków gazowych w mieszkaniach, instytucjach, szkołach, przedszkolach czy placówkach kultury na terenie Krakowa.

Zdaniem krakowskiego ratusza, dzięki działaniom miasta, stolica Małopolski jest coraz mniej zanieczyszczona. Krakowski magistrat poinformował, że obowiązujący od 1 września 2019 r. zakaz spalania węgla i drewna w mieście pomógł obniżyć poziom smogu. "Uchwała antysmogowa" ma wejść w życie na terenie całego województwa małopolskiego od 1 stycznia 2023 r. - nie będzie można już wykorzystywać źródeł ciepła na węgiel i drewno, niespełniających standardów emisyjnych; zaś kotły niespełniające wymogów 5. klasy emisyjności muszą być wymienione do końca 2026. Na terenie Krakowa już prawie wszystkie piece są wymienione, nieekologicznych zostało niecałe 0,5 proc.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas