​Kościński: 30 proc. z unijnych funduszy na Zielony Ład

Z unijnych funduszy zaplanowanych na odbudowę po pandemii, 30 proc. przeznaczymy na Zielony Ład - poinformował szef resortu finansów Tadeusz Kościński.

Minister finansów Tadeusz Kościński
Minister finansów Tadeusz KościńskiFot Tomasz JastrzebowskiReporter
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Chodzi o środki z unijnego Funduszu Odbudowy. Na pomoc gospodarkom po pandemii COVID-19, Unia przeznaczyła 750 mld euro.

- Unia Europejska stawia warunki i cele, które są zgodne z obecną perspektywą (...) Komisja Europejska stawia dwa warunki. Pierwszy, żeby 30 proc. było wykorzystane na tak zwany Zielony Ład, a 25 proc. na agendę cyfrową - powiedział minister dodając, że na politykę Zielonego Ładu, którego głównym celem jest obniżenie emisyjności polskiej gospodarki, resort proponuje przydzielić 20,5 mld euro.

Kościński wyjaśnił, że środki te zostaną przeznaczone na efektywność energetyczną, produkcję energii z OZE, inteligentne rozwiązania w infrastrukturze energetycznej, zarządzanie gospodarką odpadami i efektywne wykorzystanie zasobów, oraz transport i mobilność miejską.

Europejski Zielony Ład zakłada m.in. osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 r., zapewnienie niedrogiej i ekologicznej żywności, znaczne ograniczenie używania pestycydów, czy tworzenie nowych zielonych miejsc pracy. 

Minister Kościński poinformował, że na polityki "lepiej połączona Europa" i agenda cyfrowa, rząd proponuje przydzielić 17,6 mld euro.

Fundusz Odbudowy UE (czyli NextGenerationEU) to tymczasowy instrument odbudowy gospodarczej. 750 mld euro ma pomóc naprawić szkody gospodarcze i społeczne po pandemii. Zdecydowana większość budżetu, bo 672,5 mld euro, ma w formie pożyczek i dotacji zostać przeznaczona na reformy i inwestycje podejmowane przez państwa Wspólnoty. 47,5 mld euro to pieniądze na inicjatywę REACT-EU, która ma pomóc w ekologicznej i cyfrowej odbudowie gospodarki i zwiększeniu jej odporności.

Polska jest czwartym największym beneficjentem programu pod względem kwoty dotacji. Państwo otrzyma 23,1 mld euro w postaci bezzwrotnych dotacji oraz 34,2 mld euro w formie ewentualnych pożyczek.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas