​IEA: Nowe cele klimatyczne zbliżają świat do wypełnienia Porozumienia paryskiego

Jeżeli świat wypełni dotychczasowe zobowiązania klimatyczne, to uda się utrzymać wzrost średniej temperatury poniżej 2 st. Celsjusza - wynika z analizy Międzynarodowej Agencji Energetyki (IEA)

Po raz pierwszy pojawiła się szansa na wypełnienie zobowiązań Porozumienia paryskiego
Po raz pierwszy pojawiła się szansa na wypełnienie zobowiązań Porozumienia paryskiego123RF/PICSEL

"Nowa analiza IEA wskazuje, że wypełnienie zobowiązań wobec zerowych emisji netto i Globalnej Deklaracji Metanowej, przez tych, którzy ją podpisali, ograniczyłoby globalne ocieplenie do 1,8 st. C" - napisał na twitterze szef Agencji Fatih Birol.

Głównym celem szczytu w Glasgow jest wzmocnienie postanowień Porozumienia paryskiego, tak aby ludzkości udało się powstrzymać wzrost średniej temperatury do 1,5 st. Celsjusza, a potem utrzymać go poniżej poziomu 2 st.

Choć wiele organizacji pozarządowych pozostaje sceptycznych wobec tego, czy nowe zobowiązania, które padają na COP26, będą wypełnione, to zdaniem Birola to, co do tej pory usłyszeliśmy w Glasgow, to "bardzo, bardzo dobre wiadomości", które są "niezwykle zachęcające".

O tym, co do tej pory obiecano na trwającym szczycie klimatycznym, przeczytasz TUTAJ.

Międzynarodowa Agencja Energetyki powstała w 1973 r. Jej zadaniem jest zapewnienie, że kraje rozwinięte będą miały dostęp to niedrogich i pewnych źródeł energii. Jednym z głównych fundatorów Agencji są Stany Zjednoczone.

W maju IEA po wielu latach w końcu ostrzegła, że jeżeli chcemy osiągnąć zerowe emisje netto w 2050 r., to po 2021 r. nie powinniśmy inwestować w nowe projekty oparte na paliwach kopalnych.

Teraz Agencja dodaje, że aby osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r., musimy potroić inwestycje w zieloną energią w ciągu najbliższej dekady. Co więcej, IEA dodało, że odbudowa po pandemii w dużej mierze była zależna od paliw kopalnych. 

Kulisy szczytu COP26: Negocjacje, rozmowy i interesy krajów Polsat NewsPolsat News
© 2021 Reuters
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas