​"GW": Obywatele pozywają za smog, prokuratura sprawdza

Prokuratura Krajowa chce, aby śledczy przyjrzeli się procesom, w których obywatele oskarżają państwo za zanieczyszczenie powietrza - podaje "Gazeta Wyborcza".

Działania prokuratury to reakcja na pierwszy prawomocny wyrok ws. smogu
Działania prokuratury to reakcja na pierwszy prawomocny wyrok ws. smogu123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

"Gazeta" dotarła do dokumentu Prokuratury Krajowej z 16 września 2021 r. To sześć dni po tym, jak warszawski sąd wydał pierwszy prawomocny wyrok przeciwko skarbowi państwa. Sąd przyznał rację aktorce Grażynie Wolszczak, która uważa, że to państwo odpowiada za skutki zanieczyszczenia powietrza.

Na podstawie tej sprawy, zastępczyni dyrektora Departamentu Postępowania Sądowego w Prokuraturze Krajowej Małgorzata Sowińska pisała, że prokuratorzy powinny brać udział w sprawach o smog na podstawie art. 7. k.p.c.

Dany artykuł mówi o tym, że prokurator może wziąć udział w postępowaniu cywilnym, "jeżeli według jego oceny wymaga tego ochrona praworządności, praw obywateli lub interesu społecznego".

Dyrektor podaje, że prokuratorzy namierzyli cztery takie pozwy.

Wyborcza informuje, że chodzi o sprawy mieszkańca Rybnika Oliwera Palarza, aktorki Katarzyny Ankudowicz, aktora Lesława Żurka oraz wspólna sprawa Jerzego Stuhra, Mariusza Szczygła i Tomasza Sadlika.

Pytany przez "Gazetę Wyborczą" radca Radosław Górski, który reprezentuje znane osoby, przyznał, że w większości prowadzonych przez niego spraw udział bierze już prokurator. "Wiemy, że jesteśmy na świeczniku" - powiedział Wyborczej Górski.

- Prokurator może wziąć udział w każdej sprawie, jeżeli według jego oceny wymaga tego ochrona praworządności, praw obywateli lub interesu społecznego. Rzecz jednak w tym, że prokuratura przystępuje do toczących się postępowań, a następnie domaga się oddalenia powództw obywateli, twierdząc m.in., że zachowanie skarbu państwa nie jest bezprawne, a z powodu złej jakości powietrza nie dochodzi do naruszenia praw obywateli. Takie stanowisko prokuratury moim zdaniem sprzeciwia się ochronie praworządności, praw obywateli i interesu społecznego, natomiast chroni interesy ekonomiczne pozwanego, skarbu państwa - ocenił Górski dla "Gazety Wyborczej".

Coroczny problem na polskich plażachINTERIA.PL
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas