Co się dzieje z ubraniami wrzuconymi do kontenera?
Magdalena Mateja-Furmanik
W wielu mniejszych i większych miejscowościach można natknąć się na kontenery na ubrania. Związane są z nimi różne kontrowersje oraz mity. Okazuje się, że los ubrań, które do nich trafiają, jest skomplikowany.
Spis treści:
Główny mit — ubrania z kontenerów trafiają do potrzebujących
Na początku musimy rozprawić się z pewnym powszechnym mitem, zgodnie z którym jeśli wrzucimy ubrania do kontenera, zostaną przekazane osobom w potrzebie. Jest to fałsz. Ubrania z żadnego kontenera nigdy nie trafiały i nie będą trafiać do osób potrzebujących i nie ma w tym nic złego.
Przede wszystkim wynika to z problemów logistycznych. Tylko do 60 tys. kontenerów Wtórpolu (czyli tych z logo PCK lub EcoTextile) dziennie trafia średnio 230 ton odzieży. Gdybyśmy chcieli przekazać ją bezpośrednio osobom w potrzebie, należałoby prowadzić gigantyczną bazę danych, w której znajdowałyby się rodziny w potrzebie wraz z informacjami dotyczącymi ich numeru buta, rozmiaru spodni, koszul czy stanika oraz tego, czego potrzebują.
Następnie należałoby zatrudnić osoby, które kompletowałyby takie paczki i zawoziły do domu potrzebujących. Wcześniej oczywiście trzeba byłoby takie ubrania wyprać i wysuszyć, ponieważ często trafiają w różnym stanie (chociaż zawsze powinny trafiać czyste!). Byłoby to bardzo karkołomne zadanie.
Ponadto warto podkreślić, że jedynie 30 proc. odzieży z kontenerów nadaje się do puszczenia w dalszy obieg. Aż 70 proc. nie nadaje się do przekazania ludziom.
Z tego powodu warto jeszcze raz podkreślić: ubrania z kontenerów nigdy nie trafiały i nie będą trafiać w ręce potrzebujących. Nie oznacza to, że wcale na tym nie zyskają. Należy jednak wrzucić je do odpowiedniego kontenera.
Kiedy nasze ubrania pomagają?
Jeśli chcemy, by nasze ubrania komuś pomogły, warto wrzucić je do kontenera, na którym znajduje się logo organizacji pomocowej. Wtedy ubrania zostaną sprzedane do lumpeksów, a uzgodniona kwota zostanie przekazana danej fundacji za użyczenie logo. Zatem biedni nie otrzymają ubrań, lecz (pośrednio) pieniądze. Takie rozwiązanie jest przede wszystkim o wiele łatwiejsze logistycznie.
Należy jednak uważać, ponieważ wiele kontenerów należy do oszustów. Jeśli chcemy sprawdzić, czy dany kontener rzeczywiście wspiera jakąś organizację pomocową, powinien znajdować się na nim numer KRS. Należy go wpisać do przeglądarki i sprawdzić do kogo należy, ponieważ często jest tak, że oszuści dla zwiększenia wiarygodności podają losowy numer.
Jeżeli chcemy wybrać konkretną organizację, której chcemy pomóc oraz wiedzieć jaka dokładna kwota zostanie jej przekazana dzięki naszym ubraniom, możemy zrobić to za pomocą platformy ubraniadooddania.pl
Co się dzieje z zniszczonymi ubraniami, które trafiają do kontenerów?
Do kontenerów z logiem PCK lub EcoTextile możemy wrzucać zarówno odzież dobrą jak i zniszczoną — musi być jednak czysta. Z tej nienadającej się do sprzedania w sklepie z drugą odzieżą nie tylko zostanie wygenerowana pewna kwota, dla fundacji, ale również zostanie przetworzona. Część zostanie zużyta jako czyściowo do maszyn, stare swetry akrylowe i wełniane zostaną użyte to szycia dywanów, a pozostała odzież i obuwie zostanie zamieniona na paliwo alternatywne.
Obecnie jest to najbardziej ekologiczny sposób pozbycia się zniszczonych tekstyliów i obuwia. Jeśli wyrzucimy je do kosza, trafią na składowisko śmieci, gdzie będą po prostu leżeć.
Jeśli jednak wrzucimy taką odzież do pozostałych kontenerów, jej dalszy los jest nieznany. Odzież nadająca się do użytku na pewno będzie sprzedana, jednak nikt nie wie, jaki jest los zniszczonych tekstyliów. Wiele wskazuje na to, że większość z nich ląduje na nielegalnych wysypiskach śmieci, ponieważ w przeciwnym razie właściciel kontenera musiałby zapłacić za ich utylizację.