Aligator

Czwartek, 18 stycznia 2024 (10:09) Aktualizacja Poniedziałek, 29 stycznia 2024 (11:16)
Aligatory (Alligatoridae) to rodzina dużych gadów wodnych, należących do rzędu krokodyli. Są znane ze swojej masywnej budowy, potężnych szczęk i charakterystycznego wyglądu. Występują głównie w Ameryce Północnej i Południowej oraz we wschodnich Chinach. Aligatory odgrywają ważną rolę w ekosystemach, jako drapieżniki szczytowe. Ich zachowanie, biologia i zachowania są fascynującym tematem badań i ochrony przyrody.
Aligator Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Aligator. /123RF/PICSEL

Aligator - najważniejsze informacje

  • Rodzina:

    gady (aligatorowate)

  • Rząd:

    krokodyle

  • Gromada:

    zauropsydy

  • Typ:

    kręgowce

  • Królestwo:

    zwierzęta

Gdzie żyją aligatory? 

Aligatory żyją w gorących strefach obu Ameryk oraz we wschodnich Chinach. W USA można je spotkać w stanach Alabama, Arkansas, Północna i Południowa Karolina, Georgia, Luizjana, Oklahoma, Texas oraz na Florydzie. 
Są to zwierzęta wyłącznie słodkowodne, które zasiedlają m.in. jeziora i rzeki. Aligatory żyją także na moczarach i bagnach.

W Chinach żyje aligator chiński (Alligator sinensis), natomiast w Ameryce Północnej aligator missisipski (Alligator mississippiensis). Natomiast kajmany – zaliczane do rodziny aligatorowatych – zamieszkują Amerykę Południową i Meksyk. 

Co jedzą aligatory?

Aligatory – zarówno te zamieszkujące obie Ameryki, jak i Chiny – są aktywne wieczorem oraz w nocy. W dzień zwykle wylegują się na słońcu. Niezdarnie poruszają się na lądzie, ale potrafią za to znakomicie pływać. Mimo tego, że żyją w ciepłych strefach klimatycznych, to znoszą również temperatury poniżej 0 °C. Aligatory zimują w norach, które wcześniej wykopują w pobliżu zbiorników wodnych.

Aligatorowate to drapieżniki. Żywią się płazami, małymi ssakami, ale chętnie polują także na duże zwierzęta, a w tym na pokaźnych rozmiarów ryby, żółwie i ptaki. W ich diecie znajduje się także padlina. Żywią się też martwymi zwierzętami własnego gatunku.

Zaloty aligatorów polegają na wydawaniu przez samce głośnych zalotów, które przyciągają partnerki. Po tym jak dojdzie do zapłodnienia, samice budują gniazdo w pobliżu wody i składają jaja – może ich być nawet 50. Młode pozostają z matką przez około rok. W tym czasie matka karmi je, a kiedy potomstwo jest małe, to przenosi je w pysku do wody.

Jak wygląda aligator?

Aligatory to duże zwierzęta mogące mieć prawie 4 m długości. Samce są większe od samic. Te zwierzęta wyróżniają charakterystyczne:
  • pyski – są one szerokie i krótkie. Znajdują się na nich wzgórki oczne oraz nozdrza, które wystają ponad powierzchnię wody;
  • uzębienie – w żuchwie znajdują się aż 44 zęby. Są one niewidoczne, gdyż rosną w głębokich zatokach kości międzyszczękowej. Natomiast szczęka ma od 34 do 40 zębów.
Zwierzęta te mają 2 pary kończyn. Aligatory wyróżniają też silnie unerwione szczęki i skóra. Oplata je delikatna sieć nerwów, z których każdy jest zakończony otworem na skórze. Ciało aligatora pokrywają łuski, które tworzą pancerz. Mogą mieć one kolor oliwkowozielony, oliwkowobrązowy i zgniłozielony. Brzuch jest nieosłonięty pancerzem i ma odcień brudnej żółci. 
Ochrona i zagrożenia dla aligatorów.

Aligator amerykański nie jest zagrożony wyginięciem, ale i tak znajduje się pod ochroną. Ma to chronić zwierzęta przed polowaniami na nie dla ich skóry. 
Natomiast krytycznie zagrożony wyginięciem jest aligator chiński. Szacuje się, że na wolności żyje tylko ok. 200 osobników tego gatunku. Do tak drastycznego zmniejszenia ich populacji doszło na skutek działań człowieka i dewastacji naturalnych siedlisk aligatorów. 

Ciekawostki o aligatorach

  • Mimo że na pierwszy rzut oka aligatory poruszają się niezdarnie na lądzie, to potrafią „biegać” z prędkością nawet 17,7 km/h.
  • Aligatory rosną przez całe życie.
  • Aligatorom co roku odrasta nowy komplet zębów. Mogą one mieć ich ponad 2000 w ciągu całego swojego życia.
  • Śmiertelność młodych aligatorów poniżej 1. roku życia wynosi ok. 50
    %. 
  • W płockim zoo mieszka jeden z najstarszych aligatorów na świecie. Jest to aligatorzyca Marta, która wykluła się w 1930 roku w amerykańskim ogrodzie Reptile Jungle. W zoo w Płocku przebywa od 1960 roku. Marta to najstarszy aligator żyjący w Europie. 
  • Aligatory przestają jeść, gdy temperatura spada poniżej 23 stopni Celsjusza.

Temat Aligator znajdziesz również w serwisie:

Aligator - Wiadomości