Smog w Dżakarcie. To najbardziej zanieczyszczone miasto na świecie

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

Zanieczyszczenie powietrza w Dżakarcie osiągnęło ostatnio taki poziom, że stolica Indonezji została uznana za najbardziej zanieczyszczone miasto na Ziemi. Problem jest obecny w stolicy od wielu lat, a niedawno sam prezydent kraju przekonał się o oddziaływaniu toksyn na organizm.

Dżakarta ma obecnie jedne z najgorszych wyników dot. jakości powietrza
Dżakarta ma obecnie jedne z najgorszych wyników dot. jakości powietrzaBAY ISMOYO/AFP/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W całym obszarze metropolitalnym Dżakarty mieszka prawie 40 mln ludzi. W ciągu ostatnich kilku tygodni w Dżakarcie odnotowano jedne z największych zanieczyszczeń powietrza na świecie. Nawet prezydent Indonezji został dotknięty problemem smogu.

Zanieczyszczona Dżakarta

15 sierpnia wartość pyłów zawieszonych PM2,5 osiągnęła 116,7 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3). To ponad 7 razy więcej niż dobowa bezpieczna wartość podawana przez Międzynarodową Organizację Zdrowia. Sierpień był fatalny dla mieszkańców stolicy, a przez to jakość powietrza w Dżakarcie uplasowała się jako najgorsza na świecie - wynika z danych IQAir.

Zanieczyszczenia powietrza zwiększają dolegliwości układu oddechowego. Szacuje się, że w Dżakarcie w ciągu pół roku do lekarzy zgłosiło się 630 tys. osób cierpiących na problemy związane z układem oddechowym.

Wśród osób dotkniętych tym schorzeniem jest też prezydent kraju Joko Widodo, który cierpi na uporczywy kaszel od prawie miesiąca - podaje redakcja Mongabay. Minister turystyki Sandiaga Uno potwierdza, że nawet lekarz prezydenta zdiagnozował, iż powodem kaszlu są zanieczyszczenia powietrza.

Kaszlący prezydent i katastrofalne dane

Niewielka grupa mieszkańców stolicy od dawna prowadzi kampanię przeciwko zanieczyszczeniu powietrza w największym mieście Azji Południowo-Wschodniej. Członkowie grupy w 2019 r. złożyli pozew cywilny przeciwko rządowi, który według nich nie działał na rzecz zmniejszenia skali problemu.

Proces został wygrany, a sąd orzekł, że pozwani muszą podjąć działania w celu poprawy jakości powietrza w stolicy. Administracja prezydenta złożyła jednak odwołanie od decyzji sądu i zwracała uwagę na aspekty pogodowe, powodujące złą jakość powietrza.

Grupy lokalne twierdzą jednak, że rząd powinien skupić się na walce z zanieczyszczeniem u źródła, czyli redukcją zanieczyszczeń z transportu, fabryk i elektrowni.

Weganie są dyskryminowani. Najgorzej mają mężczyźnimateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas