Pozamykali sklepy, parki i szkoły. Mają największy smog na świecie
Oprac.: Jakub Wojajczyk
Władze prowincji Pendżab w Pakistanie w poniedziałek zakazały mieszkańcom aktywności na zewnątrz i nakazały zamknięcie sklepów, bazarów i galerii handlowych w niektórych rejonach. Wszystko przez obawy o choroby wywołane silnym zanieczyszczeniem powietrza. Smog w Lahaur i okolicznych miastach jest największy na świecie.
Prowincja Pendżab do 17 listopada zamknęła placówki edukacyjne i miejsca publiczne, takie jak ogrody zoologiczne oraz parki. Dotyczy to m.in. miasta Lahaur, które - według serwisu IQAir - jest obecnie najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie.
Lahaur w Pakistanie z największym smogiem na świecie
Drugiego rekordzistę - Nowe Delhi w Indiach (problem smogu w mieście opisywaliśmy niedawno w Zielonej Interii) - Lahaur wyprzedza aż trzykrotnie. We wtorek indeks smogu w Delhi wynosił ok. 200 punktów, a w mieście prowincji Pendżab - ponad 600 punktów. Dla porównania - Kraków i Warszawa zajęły - odpowiednio - 47 i 49 miejsce w rankingu z wynikami 76 i 74 punkty.
Miasta Lahaur, Multan, Fajsalabad i Gudźranwala doświadczyły w ostatnich dniach bezprecedensowego wzrostu liczby przypadków schorzeń układu oddechowego, podrażnień oczu i gardła, zapalenia i spojówek - podały władze Pundżabu w niedzielę. "To poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego" - mówią o smogu.
W regionie obowiązuje zakaz aktywności na zewnątrz, wliczając w to zawody sportowe, wystawy i festiwale. Nie można także stołować się w restauracjach. Jedyne wyjątki to miejsca obrządku religijnego, a także apteki, stacje benzynowe i sklepy z żywnością. Te ostatnie muszą się jednak zamykać już o 20:00.
16 mln dzieci nie poszło do szkoły
Głos w sprawie rekordowego smogu w Pakistanie zabrali przedstawiciele organizacji UNICEF. Wezwali lokalne władze do bardziej ambitnych działań w walce z zanieczyszczeniem powietrza, głównie ze względu na zdrowie dzieci. W Pendżabie zagrożonych wdychaniem toksycznego powietrza jest 11 mln dzieci poniżej 5. roku życia - zaalarmowała organizacja.
W regionach dotkniętych smogiem pozamykano szkoły. Dostęp do edukacji został odcięty w sumie dla 16 mln uczniów. "Pakistan, który i tak już doświadcza problemów z edukacją, nie może sobie pozwolić na kolejne straty w tej materii" - powiedział Abdullah Fadil, przedstawiciel UNICEF w kraju.
Problem smogu w Azji Południowej zimą przybiera na sile. Zimne powietrze zatrzymuje pył, emisje i dym pochodzące z palenisk na obszarach rolniczych. Pendżab winą za ostatni smogowy kryzys obarcza po części Indie, które od kilku tygodni także mierzą się z podobnym problemem. Zdaniem Pakistańczyków zanieczyszczenia napływają do kraju od strony wschodniego sąsiada.