Jest zima, więc mamy smog. Najgorzej jest w Wielkopolsce

W ostatnich dniach wszyscy bacznie obserwujemy termometry wskazujące coraz to niższe temperatury. Mróz w Polsce, oprócz oblodzonych chodników i nieodśnieżonych dróg, ma też jeszcze jedną, ciemną stronę. To smog, który z powodu niskich temperatur przykrył niemal cały kraj. Najgorzej jest w Wielkopolsce - tam normy zanieczyszczeń zostały przekroczone miejscami nawet o setki procent.

Jest mróz, więc w całym kraju mamy do czynienia z ogromnym smogiem. Najgorzej jest w Wielkopolsce, gdzie normy zostały przekroczone o kilkaset procent
Jest mróz, więc w całym kraju mamy do czynienia z ogromnym smogiem. Najgorzej jest w Wielkopolsce, gdzie normy zostały przekroczone o kilkaset procentarly.org
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Rzut oka na smogowe mapy wystarczy, aby dostrzec prostą zasadę wpływającą na życie wszystkich Polek i Polaków - jest mróz, więc jest i smog. W czwartek, 15 grudnia zanieczyszczenia były tak duże, że nasz kraj na mapie składał się wyłącznie z żółtych, pomarańczowych i fioletowych plam oznaczających - odpowiednio - coraz gorszy smog.

Wielkopolska. Poznań i Luboń z fatalnym smogiem

Fioletową mapą z najgorszą jakością powietrza okazała się tym razem Wielkopolska. Na terenie podpoznańskiego Lubonia czujniki w czwartek rano wskazywały przekroczenie norm WHO pyłu zawieszonego PM2,5 aż o 1088 proc. Jego poziom w powietrzu wynosił 164 mikrogramy na metr sześcienny.

W Luboniu zatrważająco wysokie było też stężenie pyłu zawieszonego PM10, które wynosiło 217 µg/m3. Oznacza to przekroczenie normy WHO aż o 482 proc. Czujniki w samym Poznaniu pokazywały smog na poziomie ok. 100 µg/m3 pyłów PM2,5 i PM10.

Łódź i Gdańsk również z dużym smogiem

Nieco lepiej, ale nadal powyżej sugerowanych norm, było w Łodzi, gdzie stężenie pyłów wahało się w okolicach 60-80 mikrogramów na metr sześcienny. Podobny smog można było zaobserwować też w Gdańsku. Te miasta na smogowej mapie miały kolor pomarańczowy oznaczający poziom alarmowy.

Z kolei kolor żółty - czyli smog na poziomie ostrzegawczym - przypadł tym razem Warszawie i miastu Kraków. Małopolska i Śląsk, które z reguły mają najwyższe stężenia smogu, w czwartek wykazywały "zaledwie" 30-50 mikrogramów pyłów PM2,5 i PM10 na metr sześcienny.

Jak truje nas smog?SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas