Więcej turystów to więcej śmieci. Które kurorty królują w ilości odpadów?

GUS podał niedawno statystyki dotyczące produkcji śmieci w Polsce. Okazuje się, że duży udział we wzroście ilości śmieci w sezonie mają turyści, ale i brak odpowiedniej segregacji i niski poziom zbiórki selektywnej.

Odpady nad morzem to wielki problem
Odpady nad morzem to wielki problem123RF/PICSEL
  • Główny Urząd Statystyczny podaje, że w 2022 r. z gospodarstw domowych odebrano 11,6 mln ton odpadów. Stanowiło to 86,3 proc. wszystkich wytworzonych odpadów komunalnych.
  • Według GUS w 2022 r. funkcjonowało 2301 punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, a usługę odbioru świadczyło 1325 przedsiębiorstw.

GUS obliczył średnią śmieci i okazało się, że na jednego mieszkańca Polski przypadało ok. 355 kg zebranych odpadów komunalnych. To spadek o 5 kg w porównaniu z 2021 r. Wynik ten prezentuje więc optymistyczny trend zmniejszania ilości śmieci, jednak problem generowania i utylizacji odpadów w Polsce nie zniknął.

Gdzie najmniej i najwięcej śmieci w Polsce?

Mieszkaniec województwa podkarpackiego w ciągu roku wytwarza ok. 247 kg śmieci, co jest to najniższym wskaźnikiem w Polsce, a najniższa produkcja śmieci zmieszanych jest w województwie lubelskim, ponieważ na mieszkańca przypada 96,4 kg takich śmieci. Dobrze radzi sobie też woj. podlaskie, bo na mieszkańca przypadało ok. 260 kg odpadów komunalnych.

GUS podał, że statystyczny mieszkaniec woj. dolnośląskiego produkował ok. 230 kg śmieci zmieszanych rocznie. To o ponad 11 kg mniej niż w latach poprzednich. Np. w Obornikach Śląskich jeden mieszkaniec generuje ponad 450 kg zmieszanych odpadów rocznie. 

We Władysławowie w woj. Pomorskim na mieszkańca przypada ok. 2 tony śmieci zmieszanych rocznie123RF/PICSEL

W woj. opolskim jeden mieszkaniec wygenerował w 2022 r. ok. 179,8 kg śmieci zmieszanych. Spory wzrost produkcji odpadów zmieszanych odnotowują wciąż Mysłowice, które mierzą się też z większymi aferami śmieciowymi.

Jak podaje Business Insider zła sytuacja śmieciowa jest też w miejscowości Stąporków niedaleko Kielc. Mieszkaniec produkuje aż 411 kg zmieszanych śmieci rocznie, co jest zarazem 15. najwyższym wynikiem w Polsce. Tutaj nie rozwinęła się jeszcze selektywna zbiórka odpadów, stąd taki słaby wynik. Jednak w województwie świętokrzyskim ilość wygenerowanych odpadów komunalnych na mieszkańca wynosiła 270 kg, co jest jednym z lepszych wyników wojewódzkich.

Nadmorskie śmieci

Najwięcej śmieci generuje się jednak w nadmorskich kurortach. Według statystyk turystyczne miasta takie jak Jastarnia, Mielno (1 t 34 kg śmieci rocznie na obszarze wiejskim), Łeba, Puck, Dziwnów i Międzyzdroje produkują największą ilość śmieci rocznie. Wyprzedza je tylko Władysławowo. Ten wynik osiągany jest za sprawą turystów. Sporo śmieci generuje się też w Zakopanem.

We Władysławowie w woj. Pomorskim na mieszkańca przypada ok. 2 tony śmieci zmieszanych rocznie. To dużo, a w znacznym stopniu dokłada się do tego wzmożona turystyka. Większość śmieci produkuje się na obszarze wiejskim miasta (2 tony 222 kg), mniej odpadów generuje się na miejskim obszarze, jest to ok. 987 kg. 

Szacuje się, że Władysławowo jest odwiedzane przez ok. 300 tys. turystów w ciągu roku, głównie latem. Miasto jest popularnym celem podróży spragnionych kontaktu z morzem i nadmorskim klimatem pełnym smażonych ryb i straganów. W ostatnich latach w związku z tym nawet o 170 proc. wzrosła ilość generowanych odpadów.

"Wydarzenia": Polskie plaże zalewa masa śmieciPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas