Zebra

Aktualizacja

Zebra (Equus) to rodzaj ssaków z rodziny koniowatych, znanych głównie z charakterystycznych czarno-białych pasków na skórze. Istnieją trzy gatunki zebry: stepowa, górska, pręgowana.

Zebra.
Zebra.123RF/PICSEL

Zebra - najważniejsze informacje

Rodzaj:
zebra
Rodzina:
koniowate
Rząd:
nieparzystokopytne
Gromada:
ssaki
Typ:
strunowce
Królestwo:
zwierzęta

Gdzie żyją zebry?

Zebra żyje na trawiastych terenach południowej i wschodniej Afryki. Najczęściej bytuje na sawannach oraz stepach. 

Wyróżnia się trzy gatunki tego zwierzęcia: 

  • zebrę stepową (Equus quagga), 
  • zebrę pręgowaną (Equus grevyi), 
  • zebrę górską (Equus zebra). 

Pierwsza z nich występuje w krajach położonych między Etiopią a Republiką Południowej Afryki (m.in. w Kenii, Zimbabwe, Mozambiku oraz Zambii).  Zebry pręgowane zamieszkują wyłącznie Etiopię oraz północną Kenię. Z kolei odmiana górska występuje w górskich obszarach Namibii. 

Co jedzą zebry?

Zebry to szybkie zwierzęta, które potrafią rozwinąć prędkość 65 – 70 km/h. Dzięki temu są w stanie skutecznie uciec przed lwem czy innym drapieżnikiem. Żywią się roślinami, a przede wszystkim trawami oraz liśćmi. Jedzą także korę drzew, zioła i mniejsze krzewy. 

Zebry to zwierzęta stadne. Im więcej osobników liczy gromada, tym większa szansa na szybsze dostrzeżenie niebezpieczeństwa. Duże stada są także trudniejszym celem dla drapieżników. Zebry bywają bardzo agresywne, zwłaszcza gdy poczują się zagrożone. Mogą kopać oraz gryźć, powodując nawet śmierć przeciwnika. 

W stadach panuje ścisła hierarchia. Na czele każdego z nich stoi dominujący ogier, który ma pod opieką klacze oraz ich potomstwo. W porze godowej młode samce próbują rywalizować z przywódcą stada o dominację. Podczas walk między osobnikami dochodzi do ustalenia nowej hierarchii.

Dwa razy w roku na stepach Tanzanii i Kenii dochodzi do wielkiej migracji zebr. W poszukiwaniu wody i pożywienia pokonują one wraz z gnu około 3 000 km. 

Jak wygląda zebra?

Wielkość oraz masa zebry zależy przede wszystkim od gatunku. Masa ciała może dochodzić do 450 kg. Wysokość w kłębie to zazwyczaj do 160 cm. 

Najbardziej charakterystyczne są biało-czarne pasy na ciele zebry. Pełnią one rolę kamuflażu podczas maskowania się w wysokich trawach. Rozpraszają także ciepło, co chroni ją przed nadmiernym przegrzaniem. 

Pasy odstraszają również natrętne owady, zwłaszcza muchy tse-tse, które przenoszą pasożyty i wiele groźnych chorób. Są także bardzo przydatne w przypadku ataku drapieżnika. Dzięki nim pojawia się złudzenie optyczne, które uniemożliwia zlokalizowanie pojedynczego osobnika, co utrudnia atak.

Uszy zebry są zbudowane w taki sposób, że może ona nimi poruszać we wszystkie strony. Ułatwia to komunikację między osobnikami, a także pozwala na szybsze wykrycie zbliżającego się niebezpieczeństwa. 

Ciąża trwa około 12-13 miesięcy w zależności od gatunku. Młode, które przychodzą na świat, ważą około 25-35 kg. Zebry są zdolne do rozrodu przez cały rok.  

Czy zebry są pod ochroną?

Od 2016 roku zebra stepowa jest uznawana za gatunek bliski zagrożenia wyginięciem. Od 2002 roku populacja zmniejszyła się o 24%. W większości krajów, w których występują ta odmiana, zwierzęta mieszkają na obszarach chronionych, gdyż poza nimi padają łupem myśliwych pozyskujących z nich skóry oraz mięso. 

Za gatunki zagrożone wyginięciem uznaje się również zebry pręgowane oraz górskie. 

Zebry są czarne w białe pasy. Ciekawostki

  • Badanie przeprowadzane przez naukowców na całym świecie potwierdzają, że zebry są czarne w białe pasy, a nie na odwrót. Przez wiele lat uważano bowiem, że ze względu na jasne podbrzusze ich skóra ma odcień bieli, a pasy są czarne. 
  • Zanotowano przypadki, gdy zebra swoimi kopnięciami potrafiła pozbawić życia lwa. 
  • Każda zebra ma indywidualne rozmieszczenie pasów na ciele. Nie ma więc dwóch identycznych osobników. Młode rozpoznają matkę nie tylko po jej zapachu, ale także właśnie po pasach.
  • Ze względu na to, że zebry i konie są ze sobą blisko spokrewnione, to można je krzyżować. Potomstwo takiej pary to zebryna lub zebroid. Najczęściej takie osobniki są bezpłodne. Z kolei krzyżówka zebry z osłem to zebrula.
  • Zebry śpią na stojąco i tylko wtedy, gdy czują się bezpiecznie. 
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas

Powiązane z tematem Zebra