Wilgi

Poniedziałek, 22 stycznia 2024 (12:01) Aktualizacja Poniedziałek, 1 lipca 2024 (16:19)
Wilgi (Oriolinae) rodzaj ptaków z rodziny wilgowatych. Najbardziej znanym przedstawicielem tego rodzaju w Europie jest wilga zwyczajna (Oriolus oriolus). Cechy charakterystyczne: Wygląd: Samce: Intensywnie żółte upierzenie z czarnymi skrzydłami i ogonem. Samice: Zielonożółte z bardziej stonowanymi kolorami i mniej wyraźnym kontrastem między skrzydłami a ciałem. Wielkość: Średniej wielkości ptaki, mierzące około 24 cm długości. Głos: Charakterystyczne, melodyjne i gwizdające dźwięki. Siedlisko: Wilgi preferują lasy liściaste i mieszane, parki, sady oraz ogrody z dużą ilością drzew i krzewów. Spotykane są głównie w Europie, Azji oraz w Afryce. Zachowanie: Migracje: Wilgi są ptakami wędrownymi. Zimą migrują do tropikalnych obszarów Afryki, a wiosną wracają do Europy i Azji na okres lęgowy. Gniazdowanie: Budują wiszące gniazda na wysokich drzewach, zazwyczaj z trawy i innych roślinnych materiałów. Dieta: Pokarm: Owady, owoce i nektar. W sezonie lęgowym dominują owady, które są bogate w białko i niezbędne do karmienia piskląt. Znaczenie w kulturze: Wilgi są cenione za swoje piękne upierzenie i melodyjny śpiew. W wielu kulturach są symbolem radości i szczęścia. Wilgi odgrywają ważną rolę w ekosystemach, pomagając w kontrolowaniu populacji owadów oraz przyczyniając się do rozsiewania nasion owoców, które spożywają.
Wilgi Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Wilga. /copestello /123RF/PICSEL

Wilgi - najważniejsze informacje

  • Rodzina:

    wilgowate

  • Rząd:

    wróblowe

  • Gromada:

    ptaki

  • Typ:

    strunowce / kręgowce

  • Królestwo:

    zwierzęta

Ptaki z podrodziny wilg najczęściej zamieszkują strefę międzyzwrotnikową, ale są gatunki, które jako miejsce do życia wybrały strefę umiarkowaną. Występują w Eurazji, Afryce i Australazji.

Karol Linneusz, jako gatunek typowy dla całej rodziny wilgowatych, wyznaczył wilgę zwyczajną (łac. Oriolus oriolus). Jej naturalnym środowiskiem są tereny strefy umiarkowanej, a także północno-zachodnia Afryka, obszar od Azji Mniejszej po północny Iran oraz północna część Półwyspu Arabskiego. 

Czy wilgi odlatują z Polski do ciepłych krajów?

Wilgi zwyczajne można spotkać również w Polsce, ale wyłącznie na nizinach i okresie od maja do sierpnia. Gdy zbliża się jesień, odlatują i zimują na terenach na południe od Sahary.

Jak wygląda ptak wilga?

Życie i zachowanie wilg pozostają dla badaczy w dużej mierze tajemnicą. Te ptaki są bardzo płochliwe, a to, że znajdują się w pobliżu, zdradza zwykłe wyłącznie ich śpiew. Ponadto budują gniazda na gęsto ulistnionych drzewach, które są dla nich najlepszą kryjówką.

Wiadomo, że wilgi żywią się owadami, włochatymi gąsienicami (i to również takimi niejadalnymi dla innych ptaków), a także owocami – wiśniami, morelami, jeżynami, winogronami, czereśniami oraz figami. Zdarza się, że niektóre z tych ptaków zjadają również małe kręgowce (najmniejsze jaszczurki), a nawet pisklęta.

Lęgi tych zwierząt przypadają na różne pory roku – w zależności od gatunku. W przypadku wilgi zwyczajnej jest to kwiecień i maj, natomiast wilga zielonawa (zamieszkująca lasy deszczowe) rozmnaża się w porze deszczowej – od października do marca.

Ptaki te budują gniazda wysoko nad ziemią – na gęsto ulistnionych gałęziach i daleko od pnia. Wykorzystują do tego trawę, korę, źdźbła, korzenie, gałęzie i łyko. Gniazdo wilgi to misterna konstrukcja, która przypomina czarkę. Zwykle buduje je samica. Następnie składa tam co najmniej dwa jaja (ich liczba różni się w zależności od gatunku). 

Ptaki należące do podrodziny wilg mają ciało o długości od 13 do 32 cm i osiągają maksymalną masę ciała 125 g. Typowy przedstawiciel wilgowatych – wilga zwyczajna – waży do 90 g i ma do 25 cm długości.
Upierzenie tych ptaków jest bardzo różnorodne. Wilga zwyczajna ma jaskrawożółte (samce) lub szarozielone, żółtawe pióra (samica). Są jednak gatunki z upierzeniem w kolorze czerwonym, czarnym, oliwkowym, czarno-żółtym czy czarno-białym. 

Czy wilgi są pod ochroną?

Większość tych ptaków nie jest zagrożona wyginięciem. To zwierzęta uznawane za gatunki najmniejszej troski i mające status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Mimo tego występująca w Polsce wilga zwyczajna jest objęta ścisłą ochroną gatunkową.

Gatunkiem bliskim zagrożenie wyginięciem jest wilga czarna. Natomiast wilga srebrzysta jest zagrożona, a żółtawa – krytycznie zagrożona wyginięciem. Za drastyczne zmniejszenie populacji tych ptaków odpowiada działalność człowieka i niszczenie ich naturalnych siedlisk lęgowych oraz zimowisk w ciepłych krajach. 

Ciekawostki o wilgach

  • Gdy młode wilgi opuszczają rodzinne gniazdo, to – w odróżnieniu od innych ptaków – ciągle otrzymują kontakt z rodzicami. Trzymają się blisko nich, aż do momentu odlotu do ciepłych krajów.
  • Wilgi śpiewają wtedy, gdy powietrze jest wilgotne – dlatego uważa się, że ich śpiew zwiastuje deszcz.
  • Wilga bywa w Polsce nazywana Zofiją. Jest to związane z momentem jej przylotu do polskich lasów, który przypada na maj – wtedy, gdy są obchodzone urodziny Zofii.
  • To pięknie śpiewające ptaki. Samce wilg wydają fletowe dźwięki. Mniej miłe dla ucha są odgłosy samic. Panie-wilgi wydają zwykle ostre dźwięki typu „jik jik”.

Temat Wilgi znajdziesz również w serwisie:

Wilgi - Wiadomości