Sansewieria

Aktualizacja

Sansewieria (Sansevieria), znana również jako języki teściowej lub wężownica, to rodzaj roślin z rodziny szparagowatych. Jest to popularna roślina doniczkowa, ceniona za swoją wytrzymałość i łatwość w pielęgnacji.

Sansewieria to idealny kwiat do ciemnego pokoju.
Sansewieria to idealny kwiat do ciemnego pokoju.123RF/PICSEL

Sansewieria - najważniejsze informacje

Rodzaj:
sansewieria
Rodzina:
myszopłochowate
Rząd:
szparagowce
Gromada:
rośliny naczyniowe
Królestwo:
rośliny

Co to jest sansewieria?

Sansewieria (wężownica) to rodzaj obejmujący 70 gatunków przystosowanych do życia w suchych miejscach — na pustyniach, stepach, wydmach, piaskach i skałach. Występują one na południu Afryki i w państwach położonych niedaleko równika, w tropikalnych strefach Azji oraz na Półwyspie Arabskim. 

Obecnie rośliny rodzaju sansewieria włącza się do rodzaju dracena. 

Jak wygląda sansewieria? 

W obrębie rodzaju wyróżniano sucholubne rośliny zielne i krzewiaste sukulenty, które dorastają do wysokości od 20 cm do nawet 3 m. 

  • Liście sansewierii: wiecznie zielone, wzniesione pionowo, grube, mieczowate, skórzaste, z charakterystycznymi poprzecznymi paskami. U niektórych gatunków żółte lub białe na obrzeżach. Są proste, płaskie lub cylindryczne. Wyrastają z grubych kłączy i rozłogów. 
  • Kwiaty sansewierii: obupłciowe, pachnące, o barwie zielonkawo-białej. Zebrane w prosty lub rozgałęziony kwiatostan typu grono o wysokości 40-90 cm składający się z jednej osi głównej, od której odchodzą osie boczne.
  • Owoce sansewierii: jagoda o pomarańczowym lub czerwonym kolorze. Zawiera 1-3 nasiona.

Popularne odmiany sansewierii

Popularną odmianą sansewierii jest sansewieria gwinejska rosnąca dziko w Afryce równikowej na obszarze Zairu i Nigerii. Występuje w uprawie doniczkowej ze względu na wysoką wytrzymałość na niekorzystne warunki — suszę, gwałtowne zmiany temperatur czy silne nasłonecznienie. Do często wybieranych odmian sansewierii gwinejskiej należą:

  • Laurenti — cechuje się pionowym pokrojem oraz wielobarwnymi, szerokimi, marmurkowymi liśćmi w jasnych i ciemnych odcieniach zieleni. Osiąga wysokość do 1 m;
  • Moonshine — ma bardzo jasne, szerokie liście. Charakteryzuje się pionowym wzrostem, osiągając do 1 m wysokości;
  • Golden Flame — wyróżnia się mocno zielonymi liśćmi z szerokimi, żółtozielonymi pasami poprzecznymi. Dorasta do ok. 1 m;
  • Robusta — ma ciemnozielone, szerokie liście oraz wzniesiony pokrój. Osiąga wysokość do 1,5 m. 

W uprawie pokojowej często pojawia się również sansewieria walcowata, sansewieria zeylanica, sansewieria hiacyntowa, sansevieria bacularis i sansevieria parva. 

Sansewieria to roślina cechująca się dużą wytrzymałością. Pozostaje odporna na większość chorób i szkodników. Niebezpieczne mogą być dla niej mszyce i przędziorki.

Czego nie lubi sansewieria?

Sansewieria to łatwy w uprawie gatunek, który nie toleruje zbyt dużej ilości wody. Aby utrzymać roślinę w dobrej kondycji, ogranicz podlewanie do minimum (latem 1 raz na 10 dni, zimą nawadniaj kwiat rzadziej — raz na kilka tygodni). 

Sansewieria to roślina o niskich wymaganiach co do stanowiska. Bez problemu można ustawić ją na oknie, bo nie przeszkadza jej ani nadmierne promieniowanie słoneczne, ani ciepłe powietrze z grzejnika.

Czy sansewieria lubi ciasne doniczki?

Sansewieria preferuje ciasne przestrzenie, dlatego nie zaleca się jej częstego przesadzania. Zmianę doniczki na nieco większą warto przeprowadzać raz na 2 lata (w przypadku młodych egzemplarzy) lub raz na 3 lata (przy nieco starszych okazach).

Czy sansewieria jest trująca dla ludzi?

Sansewieria, podobnie jak żonkile, monstery, skrzydłokwiaty czy draceny, stanowią zagrożenie dla zwierząt. Po spożyciu mogą powodować zaburzenia działania układu pokarmowego (podrażnienie żołądka, biegunkę, wymioty) oraz poparzenie pyska psa lub kota. 

Jak czyścić liście sansewierii?

Sansewieria nie lub wilgoci, dlatego w czasie czyszczenia nie należy jej zraszać. Aby usunąć kurz, najlepiej przetrzeć liście suchą lub lekko zwilżoną ściereczką.

Dlaczego liście sansewierii się zwijają?

Zwijanie liści sansewierii do środka prawdopodobnie wynika ze zbyt wysokiej temperatury otoczenia lub zbyt małej wilgotności. 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas