Rośliny ozdobne

Czwartek, 2 listopada 2023 (11:54) Aktualizacja Wtorek, 23 stycznia 2024 (11:48)
Rośliny ozdobne odgrywają kluczową rolę w ogrodnictwie. Dzięki szerokiej gamie gatunków, od kwitnących krzewów po eleganckie trawy ozdobne, oferują nieograniczone możliwości aranżacji i wzbogacają każdą przestrzeń.
Rośliny ozdobne Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Hortensja ogrodowa. Jedna z najpopularniejszych roślin ozdobnych. /Marianna Osko /East News

Rośliny ozdobne - najważniejsze informacje

Co to są rośliny ozdobne i jakie jest ich znaczenie? 

Rośliny ozdobne są hodowane od wieków. Upiększają ogrody i pozwalają na stworzenie odpowiednich warunków do relaksu na zewnątrz. Choć są wybierane przez ludzi ze względu na dekoracyjny charakter, pełnią także funkcję w ekosystemie.

Pozwalają na oczyszczanie i produkcje tlenu i stanowią pożywienie dla owadów czy zwierząt. Rośliny ozdobne występują na całym świecie, a w zależności od gatunku będą one preferować inne stanowisko czy glebę. 

Morfologia roślin ozdobnych jest uzależniona od wybranego gatunku. Do standardowej anatomii można zaliczyć takie elementy jak korzenie, łodygi liści i kwiatostan. Rośliny ozdobne stosowane w ogrodach są obecne w różnych wymiarach, a niektóre z nich, takie jak rododendron, wyrastają nawet do 2,5 metra. 

Rośliny ozdobne można wykorzystać nie tylko do dekoracji. Niektóre gatunki nie tylko zdobią ogrody, ale także mają zastosowanie w zielarstwie. Wśród takich roślin ozdobnych można wymienić nagietek lekarski czy miłorząb dwuklapowy.
  
Wiele roślin ozdobnych jest również wykorzystywanych w przemyśle kosmetycznym – ekstrakty z nich są składnikami formuł kosmetyków pielęgnacyjnych.

Najpopularniejsze rośliny ozdobne 

Wybór roślin ozdobnych do ogrodu zależy w dużej mierze od rodzaju ziemi, klimatu i ilości czasu, jaką można poświęcić na hodowlę. Oto lista najchętniej wybieranych gatunków dekoracyjnych.

Jaśminiowiec wonny (Philadelphus coronarius)

Ten krzew ozdobny należy do rodziny hortensjowatych. Wyrasta do 3 metrów wysokości i ma rozłożystą strukturę. Dzięki białym, delikatnym kwiatom prezentuje się bardzo dekoracyjnie. Zaletą hodowli jaśminowca wonnego jest niewymagająca pielęgnacja i odporność rośliny na trudne warunki zewnętrzne, np. mróz. 

Forsycja (Forsythia vahl)

To krzew z rodziny oliwkowatych z żółtymi drobnymi kwiatami. Forsycja hodowana w ogrodzie może wyrosnąć nawet na 3 metry wysokości. Okres kwitnienia rośliny przypada na początek kwietnia. Forsycja jest chętnie wybierana do ogrodów ze względu na bogaty kwiatostan, wysokie walory dekoracyjne, a ponadto stanowi pożywienie dla zapylaczy. 

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)

Hortensja może sięgać nawet 1,5 metra wysokości. Ma charakterystyczne i niezwykle ozdobne kwiaty, które występują w różnych odcieniach: różu, fioletu, bieli czy nawet błękitu. Na rynku są także dostępne odmiany wielokolorowe. Okres kwitnienia tego krzewu ozdobnego przypada na początek lata. 

Temat Rośliny ozdobne znajdziesz również w serwisie:

Rośliny ozdobne - Wiadomości