Owczarek podhalański
Owczarek podhalański to jedna z pięciu polskich ras uznawanych przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). Tzw. podhalan cechuje się dużą odpornością i odwagą. Jego biały kolor miał zapewniać możliwość łatwego odróżnienia psa od drapieżników — wilków czy niedźwiedzi. Obecnie często towarzyszy ludziom, nie tylko podczas wypasu owiec.
Owczarek podhalański - najważniejsze informacje
Owczarek podhalański to stara, górska, regionalna rasa psów pochodząca z regionu słowackich i polskich Tatr. Jej pierwsi przedstawiciele pojawili się na tych terenach między XIV a XV wiekiem za sprawą koczowniczego ludu Wołochów, który wędrował po Karpatach. Uznaje się, że owczarek podhalański wywodzi się od tybetańskiego mastifa. Podobne psy spotyka się bowiem na obszarach Górskich w Tybecie, Mongolii czy Kurdystanie.
Czy owczarek podhalański jest groźny?
Owczarek podhalański jest czujny, odporny, odważny i zrównoważony. Powinien być łagodny i nie wykazywać objawów agresji. Cechuje się stosunkowo wysokim progiem pobudliwości. Wyróżnia się inteligencją oraz pewnością siebie. Nie wymaga sterowania przez człowieka. Nie potrzebuje długich spacerów, biegania i dużej ilości aktywności fizycznej.
Owczarek podhalański nie lubi przebywać długotrwale w zamkniętych pomieszczeniach, dlatego będzie odpowiednim wyborem dla posiadaczy domów jednorodzinnych z dużym ogrodem.
Owczarki podhalańskie dobrze znoszą towarzystwo dzieci.
Jak wygląda owczarek podhalański?
Owczarki podhalańskie osiągają wysokość 60-70 cm i ważą co najmniej 45-50 kg. Samce są co do zasady większe i cięższe. Ich szata jest obfita i twarda, ma gęsty podszerstek. Włos długi, może być lekko falisty. Na szyi występuje bujna kryza, na udach portki. Umaszczenie czysto białe, bez żółtych nalotów.
- Głowa: mocna, proporcjonalna, mózgoczaszka lekko wypukła. Kufa tej samej długości lub odrobinę dłuższa niż mózgoczaszka. Oczy średniej wielkości, skośne ustawione, ciemno obwiedzione, wyraziste, ciemne. Uszy nisko osadzone na wysokości zewnętrznego kącika oczy lub trochę wyżej, zwisające i przylegające do policzków.
- Tułów: długi, masywny. Klatka głęboka z mostkiem sięgającym do stawu łokciowego. Kłąb powinien być wyraźnie zaznaczony. Grzbiet prosty, szeroki, zad lekko spadzisty.
- Kończyny: przednie muskularne, proste, mocne. Tylne umiarkowanie kątowane, nieco odstawione do tyłu. Łapy duże, owalne, zwarte.
- Ogon: niezbyt wysoko osadzony, zazwyczaj noszony poniżej linii grzbietu.
Ile lat żyje owczarek podhalański?
Owczarek podhalański żyje średnio 10-12 lat.
Ile je owczarek podhalański?
Psy rasy owczarek podhalański są podatne na skręt żołądka, dlatego zaleca się podawać im jedzenie kilka razy dziennie.