Modrzew

Aktualizacja

Modrzew (Larix) to rodzaj drzew iglastych z rodziny sosnowatych obejmujący kilka gatunków. Modrzewie charakteryzują się igłami, które na zimę żółkną i opadają, co odróżnia je od większości innych drzew iglastych, które zachowują igły przez cały rok. Zrzucając igły, drzewa te adaptują się do klimatu zimnego. Modrzew ma stożkowatą koronę i szorstką korę. Drewno modrzewia jest cenione ze względu na swoją trwałość i odporność na warunki atmosferyczne, dlatego jest szeroko wykorzystywane w budownictwie i stolarstwie.

Modrzew europejski wiosną zachwyca kolorami.
Modrzew europejski wiosną zachwyca kolorami.123RF/PICSEL

Modrzew - najważniejsze informacje

Rodzaj:
modrzew
Rodzina:
sosnowate
Rząd:
sosnowce
Gromada:
rośliny naczyniowe
Królestwo:
rośliny

Gdzie rosną modrzewie?

Modrzew naturalnie występuje w umiarkowanej i podbiegunowej strefie klimatycznej. Często można go spotkać w lasach i terenach górskich.

Modrzew rośnie w Azji, Europie i Ameryce Północnej. Preferuje dobrze nasłonecznione stanowisko i przepuszczalną glebę. Uprawiany jest hobbystycznie w ogrodzie, a także w celu pozyskania drewna, które ma wysoką wartość na rynku. 

Jak wygląda modrzew?

W zależności od gatunku modrzew może osiągnąć od 10 metrów wysokości do nawet 80 metrów. 

Ma charakterystyczną, piramidalną koronę. Igły tego drzewa są miękkie, długie i zadarte. Ulistkowienie jest umiejscowione w gęstych pęczkach. 

Szyszki modrzewia są skierowane ku górze i po wysypaniu nasion nie opadają. 

Jakie są popularne odmiany modrzewi? 

Choć naturalnie rosnące modrzewie mają imponującą wysokość, to na rynku są obecne karłowate odmiany, idealne do posadzenia w ogrodzie.  

Są to: 

  • modrzew japoński Madurodam – dorasta do 1 metra wysokości i ma kulisty pokrój,
  • modrzew amerykański 'Tharandt – ma stożkowy kształt i jasnozielone igły. 

Te drzewa pięknie będą komponować się przy skalniakach lub wrzosach. 

Czy modrzew jest pod ochroną?

Modrzew nie podlega ochronie gatunkowej. 

Przy jego uprawie należy uważać na szkodniki. Szczególnie tę roślinę upodobał sobie ochojnik świerkowo – modrzewiowy. To mszyca bytująca w korze, która przyczynia się do powstawania spękań i odkształceń. W efekcie roślina marnieje i zaczyna obumierać. Zwalczyć ochojnika można za pomocą specjalnych preparatów. 

Jak pielęgnować modrzew w ogrodzie?

Modrzew nie lubi suszy, zatem warto wybrać wilgotną i żyzną glebę do jego posadzenia. Ta roślina najlepiej wyrasta na dobrze nasłonecznionym stanowisku. Choć te drzewa są światłolubne, to doskonale znoszą mrozy, nawet do -50°C. Zaleca się nawożenie rośliny i przycinanie jej, w celu stymulacji wzrostu oraz zagęszczenia pędów.

Dlaczego drewno modrzewia jest tak cenione?

Ten surowiec wykazuje się zarówno wysoką wytrzymałością, jak i elastycznością. Doskonale sprawdza się przy wyrobie mebli i budowie jachtów. 

Jak długo może żyć modrzew?

Zdarzają się okazy, które dożywają nawet 2000 lat, zwykle jednak drzewa marnieją po 200 latach.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas