Lipa
Lipa (Tilia L.) to rodzaj drzew liściastych należący do rodziny ślazowatych, występujący głównie w umiarkowanej strefie półkuli północnej. Drzewa te są znane z rozłożystych koron, sercowatych liści oraz intensywnie pachnących, żółtawych kwiatów, które pojawiają się latem. Kwiaty lipy są cenione za swoje właściwości lecznicze i znajdują zastosowanie w medycynie oraz kosmetyce. Drewno lipy jest z kolei wykorzystywane w przemyśle budowlanym i meblarskim.
Lipa - najważniejsze informacje
Jak wygląda lipa?
Lipa, w zależności od gatunku, osiąga do nawet 40 metrów wysokości. Korona drzewa ma regularny pokrój, a liście są sezonowe i gęsto usadowione.
Lipa ma łuskowate, podłużne pąki, które rozwijają się w promieniste i obupłciowe kwiaty o silnym, miodowym zapachu. Owoce lipy mają formę zdrewniałych orzeszków z nasionami.
Popularne odmiany lipy
Wśród popularnie uprawianych odmian tej rośliny można wymienić:
- lipę srebrzystą – doskonale znosi susze i wyrasta do nawet 30 metrów; korona tej rośliny jest szeroka i kulista,
- lipę drobnolistną – jest chętnie wybierana przez pszczelarzy i ma owalny pokrój,
- lipę amerykańską – ma duże liście i osiąga wysokość do 20 metrów.
Czy lipa jest pod ochroną?
Lipa nie jest objęta ochroną gatunkową.
To roślina podatna na ataki szkodników oraz infekcje. W szczególności należy zwalczać pędraki guniaka czerwczyka, piędzika przedzimka i chrabąszcza majowego. Owady te żerują na korzeniach i liściach. Warto kontrolować stan lipy i zastosować środki ochronne. Ponadto te drzewa są narażone na infekcje grzybowe wywoływane przez np. patogen Phyllosticta tiliae. Wśród objawów zakażenia można wymienić plamy i wykruszanie się blaszki liściowej.
Jak pielęgnować lipę?
Lipa doskonale urośnie w stanowisku nasłonecznionym i w żyznej oraz przepuszczalnej glebie. Dobrze poradzi sobie także w półcieniu. Z wyjątkiem odmiany amerykańskiej, to drzewo doskonale znosi mrozy. Roślina nie lubi suszy, dlatego w okresie letnim należy ją regularnie podlewać.