Kot szkocki
Kot szkocki zwisłouchy to dość unikalna rasa budząca wiele kontrowersji. Jej przedstawiciele wyróżniają się niewielkimi, okrągłymi, szeroko osadzonymi uszami i co najważniejsze — załamanymi ku przodowi uszami. Cechują się przyjaznym i dość zrównoważonym podejściem do życia. Dobrze dogadują się z innymi zwierzętami i silnie przywiązują się do właściciela.
Kot szkocki - najważniejsze informacje
Skąd pochodzi kot szkocki?
Kot szkocki zwisłouchy to rasa, która powstała na terenie Szkocji w 1961 roku. Gdy na świecie pojawił się zwierzak z opadniętymi uszami, podjęto decyzję o rozpoczęciu jego hodowli poprzez selekcję. Nową rasę nazwano Scottish Fold. Co ważne, do tej pory nie została ona uznana przez FIFe — największą na świecie federację felinologiczną.
Jak wygląda kot szkocki?
Koty szkockie mają krótkie, krępe i średniej wielkości ciało. Osiągają wagę od 2,5 do 6 kg.
- Głowa: okrągła, z zaokrąglonym czołem, z silnie rozwiniętą brodą i żuchwą. Oczy duże i okrągłe, dość szeroko rozstawione. Uszy średniej wielkości, lekko zaokrąglone na końcach, pochylone do przodu.
- Ogon: długi, szerszy u nasady, zwężający się ku końcowi.
- Okrywa włosowa: sierść gęsta i przyjemna w dotyku. Umaszczenie w rozmaitych kolorach.
Opadnięte uszy kotów szkockich sprawiają, że mruczki wyglądają na ciągle zdziwione lub przestraszone. W pewnym sensie odpowiada to ich usposobieniu, bo są bardzo przyjazne, zrównoważone i spokojne. Silnie przywiązują się do właścicieli i chętnie poddają się pieszczotom. Lubią się bawić i polować.
Ile lat żyje kot szkocki?
Koty szkockie żyją średnio 15-18 lat.
Ile kosztuje kot szkocki?
Za kota szkockiego trzeba zapłacić ok. 3000 zł.
Co je kot szkocki?
Koty szkockie mają podobne potrzeby żywieniowe jak inni przedstawiciele kociego gatunku. Powinny jeść dobrej jakości karmę bogatą w białko. Ilość pokarmu warto dostosować do poziomu aktywności zwierzaka oraz do jego wielkości.