Kot sfinks

Poniedziałek, 22 stycznia 2024 (12:48) Aktualizacja Wtorek, 23 lipca 2024 (16:00)
Sfinksy to koty o unikalnym wyglądzie. Są niemal całkowicie pozbawione futra i wyglądem mało przypominają innych przedstawicieli kociego gatunku. Szpiczaste uszy, wyraziste oczy i brak sierści czynią je wyjątkowymi. Mimo osobliwej prezencji, koty te uwielbiają głaskanie i przytulanie. Bardzo przywiązują się do właściciela i często okazują mu czułość.
Kot sfinks Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Kot sfinks ma wyjątkowy wygląd. /123RF/PICSEL

Kot sfinks - najważniejsze informacje

  • Gatunek:

    kot domowy

  • Rodzina:

    kotowate

  • Rząd:

    drapieżne

  • Gromada:

    ssaki

  • Typ:

    strunowce / kręgowce

  • Królestwo:

    zwierzęta

Skąd pochodzi kot sfinks?

Początków rasy sfinks można się doszukiwać w latach 60. XX wieku. Wtedy pochodząca z Toronto kotka o imieniu Prune urodziła dwoje wyjątkowych kociąt. Z powodu mutacji genetycznej były one całkowicie pozbawione sierści. O łysych zwierzakach szybko zrobiło się głośno nie tylko w Kanadzie, ale i na całym świecie. 

Przez wiele lat hodowcy z Ameryki i Europy dokładali starań, aby stworzyć unikalną bezwłosą rasę. Zaangażowanie opłaciło się, bo w 1998 roku amerykańskie stowarzyszenie felinologiczne jako pierwsze uznało i zarejestrowało sfinksa jako odrębną rasę. 

Co lubi kot sfinks?

Sfinksy są bardzo towarzyskie i lubią być w centrum uwagi. Chętnie spędzają czas z właścicielem na zabawach i pieszczotach. Brak futra sprawia, że zwierzaki preferują przebywanie w ciepłych miejscach. Szczególnie ochoczo wylegują się pod kocem lub pod kołdrą. Cechują się inteligencją i podatnością na naukę. Z łatwością przyswajają proste sztuczki.

Sfinksy mają dużą potrzebę bliskości. Te koty często przytulają się do właścicieli i zabiegają o głaskanie. Nie lubią zbyt długo odpoczywać i z ogromnym zaangażowaniem poświęcają się zabawie. Wyróżniają je energiczność i żywiołowość, a także ciekawskość. Z zaintrygowaniem odkrywają wszystkie zakamarki mieszkania.

Koty sfinksy mają przyjazne usposobienie i nie wykazują agresji. 

Jak wygląda kot sfinks? 

Sfinksy to zwierzęta dobrze zbudowane, umięśnione, o średniej wielkości ciele. Ich klatka piersiowa jest dobrze rozwinięta, a brzuch mocno uwydatniony. 
  • Głowa: średniej wielkości, z wydatnymi kośćmi policzkowymi, kształtem przypomina spłaszczony klin z harmonijnymi zaokrągleniami. Nos średniej długości z silnym wgłębieniem u nasady. Oczy duże, szeroko otworzone, ustawione lekko skośnie, w kolorze zielonym lub brązowym. Uszy duże i stojące, z lekko zaokrąglonymi końcówkami, szerokie u nasady, nieowłosione. 
  • Ogon: smukły, cienki, szerszy u nasady i zwężający się ku końcowi.
  • Kończyny: proporcjonalne do ciała, średniej grubości, umięśnione. Tylne nieco dłuższe niż przednie. Łapy zakończone smukłymi palcami. Opuszki silnie rozwinięte. 
  • Okrywa włosowa: skóra całkowicie łysa lub pokryta króciutkimi włoskami. Delikatna sierść dozwolona na stopach, grzbiecie nosa, kościach policzkowych i z tyłu głowy. 

Czy kot sfinks może wychodzić na dwór?

Sfinksy należą do szczególnie ciepłolubnych zwierząt. Jeśli planuje się wyprowadzać je na zewnątrz, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przed zimnem. Ważna jest również ochrona tych kotów przed słońcem. Przed wyjściem należy posmarować ich skórę kremem z filtrem, aby uniknąć poparzeń. 

Ile lat żyje kot sfinks?

Koty sfinksy żyją średnio 12-15 lat.

Czy sfinksy się kąpie?

Sfinksy nie mają co prawda sierści, jednak na ich skórze gromadzi się żółtawy osad (łój). Aby utrzymać koty w czystości i zapobiec chorobom, należy regularnie je kąpać. Takie zabiegi warto wykonywać już u młodych kociąt, aby przyzwyczaić je do kontaktu w wodą.