Kot europejski

Poniedziałek, 22 stycznia 2024 (12:46) Aktualizacja Wtorek, 23 lipca 2024 (09:27)
Kot europejski to jedna z najstarszych i najpowszechniej występujących ras mruczących czworonogów. Nigdy nie została poddana specjalnym zabiegom hodowlanym, a wygląd jej przedstawicieli jest bardzo zbliżony do naturalnego. Koty europejskie to doskonali przyjaciele rodziny. Cechują się łagodnym i bardzo przyjaznym usposobieniem.
Kot europejski Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Kot europejski. /123RF/PICSEL

Kot europejski - najważniejsze informacje

  • Gatunek:

    kot domowy

  • Rodzina:

    kotowate

  • Rząd:

    drapieżne

  • Gromada:

    ssaki

  • Typ:

    strunowce / kręgowce

  • Królestwo:

    zwierzęta

Początków kota europejskiego można doszukiwać się na terenie kontynentalnej Europy. Pierwsi krótkowłosi przedstawiciele rasy pojawili się tutaj wraz z rzymskimi legionistami. Początkowo zadaniem kotów było zwalczanie myszy i szczurów w wojskowych magazynach. 

Z czasem stały się też miłymi towarzyszami codziennego życia. Obecnie obowiązujący wzorzec rasowy ustanowiono w latach 70. XX wieku. 

Angielskim odpowiednikiem kota europejskiego jest kot brytyjski krótkowłosy, a amerykańskim — kot amerykański krótkowłosy. 

Kot europejski to zwierzę inteligentne, łagodne i przyjacielskie. Lubi spędzać czas w towarzystwie człowieka. Mocno przywiązuje się do właściciela i szybko przystosowuje się do otaczającego go środowiska. Idealnie spisuje się w domach, w których mieszkają inne zwierzęta i dzieci.

Jak wygląda kot europejski?

Kot europejski ma ciało średniej wielkości i długości. Jest zgrabny i umięśniony, dzięki czemu sprawia wrażenie eleganckiego i dostojnego. Osiąga masę ok. 3-4 kg i dorasta do wysokości 50 cm.
  • Głowa: dość duża, zaokrąglona, nieco dłuższa niż szersza, czoło i czaszka zaokrąglone. Oczy szeroko rozstawione, lekko skośnie ułożone, o okrągłym kształcie, w kolorze miedzianym, orzechowym, zielonym lub niebieskim. Uszy średniej wielkości, lekko zaokrąglone na końcach, czubate, oddalone od siebie i wyprostowane. Nos prosty i jednolicie szeroki na całej długości.
  • Ogon: średniej długości, gruby u nasady, lekko zwężający się ku końcowi.
  •  Kończyny: dość długie i masywne. Łapy mocne, okrągłe przy palcach. 
  • Okrywa włosowa: futro krótkie, gęste, delikatne i lśniące. Umaszczenie najczęściej białe, szare lub czarne.

Jak długo żyje kot europejski?

Koty europejskie żyją średnio 20 lat, a więc dość długo, zwłaszcza w porównaniu do innych przedstawicieli tego samego gatunku.