Kapucynka

Piątek, 19 stycznia 2024 (13:08) Aktualizacja Czwartek, 16 maja 2024 (14:11)
Kapucynka (Cebus) to rodzaj małp należących do rodziny płaksowatych, występujących w Ameryce Środkowej i Południowej. Te inteligentne małpy charakteryzują się długim ogonem, zręcznymi rękami i białą lub jasną "czapeczką" na głowie. Przypomina ona kaptur noszony przez mnichów kapucynów, od których pochodzi ich nazwa. Kapucynki są wszystkożerne – ich dieta obejmuje owoce, owady, małe kręgowce, a także rośliny. Są znane ze swojej dużej inteligencji i zdolności do używania narzędzi, co czyni je przedmiotem licznych badań naukowych.
Kapucynka Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Kapucynka. /123RF/PICSEL

Kapucynka - najważniejsze informacje

 • Rodzaj:

  kapucynka

 • Rodzina:

  płaksowate

 • Rząd:

  naczelne

 • Gromada:

  ssaki

 • Typ:

  strunowce / kręgowce

 • Królestwo:

  zwierzęta

Gdzie występują kapucynki?

Kapucynki zamieszkują różne części Ameryki Południowej. Zwierzęta należące do tego rodzaju żyją w Gujanie i Bazylii, Wenezueli, Argentynie, w Paragwaju i w Kolumbii. Ich naturalnym siedliskiem są lasy tropikalne Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej.

Kapucynki prowadzą nadrzewny tryb życia. Na ziemię schodzą tylko wtedy, kiedy muszą, czyli aby napić się i najeść. To zwierzęta, które zarówno świetnie się wspinają, jak i doskonale pływają oraz dobrze radzą sobie z poruszaniem się na czterech kończynach po lesie. 

Kapucynki są aktywne w ciągu dnia. Wtedy żerują i zdobywają pokarm. Żywią się orzechami, owocami, kwiatami, korą drzew, zielonymi pędami oraz owadami i pająkami. Aby „przygotować” sobie posiłek, potrafią posługiwać się prostymi narzędziami – np. rozbijają orzechy za pomocą kamieni. 

Kapucynki żyją w stadach składających się – w zależności od gatunku – do 40 osobników. Dowodzą nimi samce. Samice kapucynek rodzą młode co dwa lata. Po ciąży trwającej od 150 do 180 dni na świat przychodzi jedno młode. Przez pierwszy rok życia jest w pełni uzależnione od matki.

Jak wygląda małpka kapucynka?

Kapucynki mogą mieć od ok. 2 do prawie 5 kg wagi i mierzą ok. od 33 do 51 cm. W zależności od gatunku ich sierść ma inny kolor. I tak:
 • kapucynka oliwkowa ma szarooliwkowe owłosienie;
 • kapucynka czubata ma brunatnoszarą sierść na grzbiecie i jaśniejszą na stronie brzusznej. Ma też dwa, charakterystyczne czarne czuby z włosów znajdujące się nad oczami;
 • kapucynka czarno-biała ma białą sierść po bokach głowy, a także w okolicach szyi i ramion. Jej pozostałe części ciała porastają czarne włosy.
Kapucynki mają nagą twarz z wydłużonym pyskiem. Znajdują się na niej duże oczy. Ogon u większości tych zwierząt jest słabo chwytny, ale może być zdecydowanie dłuższy od reszty ciała. Przednie kończyny kapucynek są krótsze niż tylne.

Czy kapucynki są pod ochroną?

Na wyginięcie jest narażona kapucynka czarno-biała. Pozostałe gatunki tych zwierząt sklasyfikowano jako gatunki najmniejszej troski – nie grozi im wymarcie.

Dla kapucynek największym zagrożeniem jest wycinka lasów tropikalnych, które stanowią ich naturalne siedlisko. Oprócz tego poluje się na nie, gdyż mogą być egzotycznymi zwierzętami domowymi. Jest to legalne m.in. w Polsce, o ile właściciel zwierzęcia ma wydane dla niego, specjalne dokumenty.

Ile kosztuje kapucynka? Ciekawostki o małpkach

 • Kapucynki to inteligentne i podatne na tresurę zwierzęta. Jeżeli znajdą się pod opieką odpowiedniego tresera, to mogą nauczyć się wielu sztuczek. W USA kapucynki trenuje się, aby pomagały osobom niepełnosprawnym – np. przynosić przedmioty.
 • W niewoli kapucynki mogą dożyć nawet 45 lat.
 • Ludzkie infekcje są bardzo groźne dla kapucynek.
 • Kapucynki kosztują od 4 do 5 tys. zł. Jeżeli cena za to zwierzę jest niższa, to prawdopodobnie pochodzi ono z nielegalnej hodowli.
 • Małpka kapucynka o imieniu Crystal to najsłynniejsza przedstawicielka swojego gatunku. Zagrała ważną rolę w amerykańskiej produkcji „Kac Vegas w Bangkoku”. Szkoląc się do sceny, podczas której paliła papierosa, wpadła w nałóg. Pojawiła się też na czerwonym dywanie przed premierą filmu.
 • By móc legalnie hodować kapucynkę w Polsce, należy zarejestrować ją w Wydziale Środowiska.

Kapucynka - Wiadomości

 • Dzieci przygotowały posiłki dla małp w zoo

  Dzieci przygotowały posiłki dla małp w zoo

  Wtorek, 6 lutego (18:59)
  Zoo w Zamościu zaprosiło najmłodszych na wspólne przygotowywanie posiłków dla mieszkańców małpiarni. Lemury czy gibony paszą raczej pogardzą, mają za to swoje ulubione przysmaki. Jakie -...
 • Przyjaźń z kobietami sposobem na długowieczność

  Przyjaźń z kobietami sposobem na długowieczność

  Czwartek, 11 sierpnia 2022 (22:45)
  Czy przyjaźń z osobnikami płci żeńskiej może wydłużać nasze życie? Odpowiedź brzmi „tak”, jeśli jesteśmy mieszkającymi w Kolumbii kapucynkami czarno-białymi. Jak odkryli naukowcy, samice...

Kapucynka - Wideo

 • Dzieci przygotowały posiłki dla małp w zoo

  Wtorek, 6 lutego (15:51)
  Zoo w Zamościu zaprosiło najmłodszych na wspólne przygotowywanie posiłków dla mieszkańców małpiarni. Lemury czy gibony paszą raczej pogardzą, mają za to swoje ulubione przysmaki. Jakie...